Connect with us

Криптовалути

Скокна цената на биткоинот по атентатот на иранскиот генерал

Објавено

на

Криптовалутата биткоин по атентатот врз иранскиот генерал Ќасим Сулејмани забележа најголем раст во последниот период и во моментот на пишување на овој текст има вредност од 7.335 долари.

Ова е раст од над 5% за популарната и најраспространетата децентрализирана криптовалута. Според очекувањата на аналитичарите цената на биткоинот може да продолжи да расте и натаму со кревање на тензиите меѓу САД и Иран.

Ова особено важи доколку Иран сака да се одмазди за убиството на својот генерал и прв човек на безбедносните и разузнавачките служби.

Скокот на вредноста на биткоинот се поклопува и со краткорочните подигнувања на цените на нафтата и златото како добро кое се купува во вакви периоди со цел да се избегнат девалвирање на вредноста со инфлацијата на цените.

Особено доколку продолжи да расте цената на нафтата со нови тензии во Блискиот исток и се зголеми нервозата кај инвеститорите кои ќе почнат да се грижат дека ќе расте инфлацијата, а за сметка на тоа ќе се намали потрошувачката и инвестициите со негативен одраз врз економскиот раст.

Во такви услови дополнително се очекува да расте интересот за криптовалута како биткоин.

Криптовалути

БИТКОИНОТ ЌЕ ДОСТИГНЕ ДО 100.000 ДОЛАРИ – Криптозимата заврши!?

Објавено

на

Најпознатата криптовалута биткоин би можела да достигне вредност од 100.000 долари до крајот на 2024 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Премиерот Ковачевски апелира: Да не се копаат криптовалути зашто тоа троши многу струја!

Објавено

на

Премиерот Димитар Ковачевски апелира да не се копаат крипто валути зашто потрошувачката на струја при овој процес е енормна. (more…)

Продолжи со читање

Популарно