Connect with us

Останато

СИЛЕН УДАР ВРЗ АМЕРИКАНСКАТА ВАЛУТА: Русија бара исплата на нафтата во нова валута

Објавено

на

Русија бара некои индиски купувачи да ја платат нејзината нафта во дирхами, валутата на Обединетите Арапски Емирати, наместо во американски долари, изјавија неколку извори за „Reuters” притоа приложувајќи и документ.

Москва се повеќе се оддалечува од американскиот долар за да се изолира од ефектите на западните санкции.

Русија е погодена од серија санкции од САД и нивните сојузници поради конфликтот со Украина на крајот на февруари.

Фактурата што ја видел „Reuters” покажува дека сметката за испорака на нафта во рафинерија била пресметана во долари, додека плаќањето се барало во валутата на ОАЕ, дирхами.

Руската нафтена компанија „Роснефт” ја турка суровата нафта преку трговските фирми, вклучувајќи ги „Еверест енерџи” и „Корал енерџи” во Индија, сега вториот најголем купувач на руска нафта по Кина.

Руската нафта по ниски цени

Западните санкции поттикнаа многу увозници на нафта да ја избегнуваат Москва, туркајќи ги цените на руската сурова нафта до рекордни попусти во однос на другите врсти.

Ова им даде можност на индиските рафинерии, кои ретко купуваа руска нафта поради високите транспортни трошоци, да го зграпчат извозот со големи попусти.

Москва во јуни втор последователен месец ја замени Саудиска Арабија како втор најголем снабдувач на нафта во Индија по Ирак.

Најмалку две индиски рафинерии веќе подмириле некои плаќања во дирхами, велат изворите, додавајќи дека повеќе ќе го прават тоа во наредните денови.

Фактурата покажа дека плаќањата „Гаспромбанк” мора да ги врши преку „Машрек банка”, нејзината коресподентска банка во Дубаи.

ОАЕ, сакајќи да задржат неутрална позиција, не воведоа санкции кон Москва, а исплатите би можеле дополнително да ги фрустрираат некои на Западот, кои велат дека позицијата на ОАЕ е неодржлива.

Трговските фирми што ги користи „Роснефт” почнаа овој месец да бараат плаќање во дирхами, велат изворите.

„Роснефт”, „Еверест енерџи” и „Корал енерџи” не одговорија на е-поштата на „Reuters” во кои бараа коментар.

Останато

Користењето на вештачка интелигенција е секојдневие во работењето на ИутеКредит

Објавено

на

Креирањето на исклучително корисничко искуство на нашите клиенти е мисијата на Иуте Кредит. Како напредна финтек компанија користиме напредни технологии во секојдневното работење особено при услужувањето на клиентите. Нашата мобилна апликација Мој Иуте (MyIute), достапна и преку нашата веб страна, овозможува целосно самоопслужување, независност и дискреција. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Дури 40% онлајн продавници во ЕУ користат манипулативни техники

Објавено

на

Од 399 онлајн продавници кои властите на Европската унија ги контролираа во претходниот период, дури 148 учествуваат во манипулативен бизнис, соопшти Европската комисија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно