Connect with us

Business Man

Се стопи богатството на руските милијардери по инвазијата на Русија врз Украина

Објавено

на

Најбогатите Руси изгубиле околу 39 милијарди долари уште на првиот ден од руската инвазија врз Украина, пишува „Bloomberg”.

Рускиот референтен берзански индекс МОЕКС Русија забележа пад од 33 проценти, што е петти најлош пад во историјата на берзата.

Најмногу загубил извршниот директор на „Лукоил”, Вагит Алекперов, 6,2 милијарди долари, па во моментов неговото богатство се проценува на 13 милијарди долари. Акциите на московскиот производител на нафта паднаа за околу 33 проценти.

Алексеј Мордашов, претседател на управата на „Северстал челик”, изгуби 4,2 милијарди долари, намалувајќи го своето богатство на 23 милијарди долари. Владимир Потанин, претседател на „Норилск Никел” и моментално најбогат човек во Русија, изгубил три милијарди долари, пишува „Bloomberg”.

Business Man

Членот на Надзорниот одбор Горан Антевски купи нови 400 акции од Комерцијална банка АД Скопје

Објавено

на

Комерцијална банка АД Скопје ја известува јавноста дека г-н Горан Антевски, член на Надзорниот одбор на Банката, се стекна со 400 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

Руски банкар ја осуди „безумната“ војна во Украина

Објавено

на

Рускиот милијардер и банкар Олег Тинков, основачот на интернет-банката „Tinkoff Bank“, на Инстаграм ја осуди оваа „безумна“ руска војна во Украина. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

НОВА ГОЛЕМА КРИЗА НА ПОВИДОК!? – Бил Гејтс ги продава акциите, знае ли нешто што другите не го знаат?

Објавено

на

Бил Гејтс предизвика внимание со некои од неговите последни потези на берзите – тој продава голем дел од своите акции и го менува фокусот на инвестициите, што дел од експертите го гледаат како сигнал за нова можна криза на финансиските пазари. (more…)

Продолжи со читање


Популарно