Connect with us

Странски банки

Се спојуваат два банкарски гиганти, акциите пораснаа до небо!

Објавено

на

Акциите на Дојче банк и Комерцбанк драстично ја зголемија својата вредност, по веста дека раководството на Дојче банк договорило прелиминарни разговори за евентуалното спојување на овие две финансиски институции.

Акциите на Дојче банк скокнаа за 2,2%, а на Комерцбанк за 3,9 проценти.

Порастот на акциите, беше резултат на пишувањето на германскиот весник “Welt am Sonntag“, според кој, биле направени неформални контакти, но дека не е достигнато соодветното ниво, согласно законот, кога треба да бидат информирани инвеститорите.

Сепак, шпекулациите за спојувањето беа проследени со скептицизам неколку недели, бидејќи двете банки се зафатени со реорганизација, поставувајќи го прашањето како би се интегрирал новиот партнер.

Ниту една од посочените банки не сакаше да коментира за медиумските шпекулации.

Странски банки

Лондонската компанија „Schroders Plc” го зголеми својот удел во НЛБ банка

Објавено

на

Лондонската компанија „Schroders Plc” го зголеми својот удел во словенечката Нова Љубљанска банка (НЛБ) на 5,108%, соопшти банката. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Бруто-добивката на хрватските банки се намали за 22,7 проценти во првиот квартал

Објавено

на

Во првиот квартал од оваа година, банките во Хрватска пријавија оперативен бруто-профит од 1,25 милијарди хрватски куни односно 164,7 милиони евра, што е за 368,6 милиони хрватски куни или 50,9 милиони евра помалку во однос на истиот период во 2019 година, според објавените податоци на Хрватската народна банка. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ се подготвува за печатење на нови 500 милијарди евра

Објавено

на

Инфлацијата во Еврозоната падна на најниско ниво за четири години, поради што аналитичарите и учесниците на пазарот предвидоа нови парични стимулации од Европската централна банка, објави „Bloomberg“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно