Connect with us

Домашни банки

СЕ ГЛЕДАМЕ НА ВРВОТ – следува најмасовниот Sparkasse Life настан „Прв до врв“

Објавено

на

Во недела, на 21 мај, ќе се одржи најмасовниот спортско-рекреативен настан во земјава, во организација на здружението за спорт и рекреација „ПРВ ДО ВРВ“ од Скопје и Шпаркасе Банка како главен спонзор.

Шпаркасе Банка преку платформата Sparkasse LIFE е интензивно фокусирана на промоција на спортот и на здравите животни навики, како и на стратегијата за одржливост, па во таа насока од оваа година е главен спонзор на манифестацијата „ПРВ ДО ВРВ“.

„Тоа што годинава се пријавени повеќе од 3.600 учесници како рекордна бројка пријавени воопшто досега, претставува дополнително задоволство за нас како генерален спонзор“, велат од Банката.

За учество на овој традиционален спортски настан на Водно, кој годинава се одржува по 11-ти пат, ќе се натпреваруваат велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти на трките во планинско трчање, планински и друмски велосипедизам, Е-Bike (електрични планински велосипеди) и Summit Run (team-building трка за компании). Секој учесник во оваа тим-билдинг трка, покрај за својот тим, индивидуално се натпреварува и во трката за планинско трчање.

Настанот стартува во 9:45 ч. од Музеј на Град Скопје и ОУ „Кочо Рацин“. На целта ќе биде организиран пикник, а присутните ќе ги забавуваат диџеј Вито и бендот „Day Off“. По забавната програма ќе се одржи церемонија за прогласување на победниците.

Преку платформата „Sparkasse Life“, Шпаркасе Банка интензивно поддржува иновативни проекти, поединци и групи што ја движат заедницата напред. Банката останува посветена на визијата да биде водечка по квалитетот на банкарските услуги, задоволството на клиентите и ангажираноста на вработените. Воедно, им посакува среќа на сите пријавени учесници, но пред сè добра забава и стекнување нови пријателства.

Домашни банки

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 2 јуни 2023 година

Објавено

на

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 2 јуни (петок) 2023 година заради празнување на Духовден. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Финансиска поддршка од Комерцијална банка за ново издание на турнирот во мал фудбал „Тоше Проески“

Објавено

на

Меѓународниот турнир во мал фудбал „Тоше Проески“ во Крушево и годинава, со финансиска поддршка од Комерцијална банка, собра на едно место спортски екипи од повеќе држави во чест и спомен на музичката легенда. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална банка ја врачи престижната награда „Роман на годината“ на академик Влада Урошевиќ

Објавено

на

Сo сечено врачување на наградата „Славко Јаневски“ на академик Влада Урошевиќ, Комерцијална банка како Генерален покровител одбележа уште едно престижно издание на „Роман на годината“.

Наградата под покровителство на Комерцијална банка се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150 илјади денари, а годинава ја доби романот „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од академик Влада Урошевиќ, во издание на „Арс Либрис“. Традиционално наградата ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културата „Славко Јаневски“.

Академик Урошевиќ е особено горд на наградата и на своето дело, кое докажува дека „македонскиот јазик може да се справи со најтешките задачи што книжевното творештво ги поставува пред него и дека на планот на книжевните идеи имаме што да му покажеме на светот“.

Банката обезбедува и 183.000 денари за паричен надоместок на членовите на жири-комисијата, кои годинава одлучуваа за победникот во конкуренција на 35 романи.

„Комерцијална банка е горда што е поддржувач на оваа значајна манифестација, во која препознава искрена желба и длабока волја за негување на македонскиот пишан збор и за создавање богато наследство за идните генерации. Секогаш е полесно заедно да успееме во оваа благородна цел“, порача Андреј Јовковски, директор на Самостојната дирекција за маркетинг во Комерцијална банка, при врачувањето на наградата.

Со поддршката на „Роман на годината“, како и со целокупната своја поддршка на домашната литература, Комерцијална банка дава долгорочен и исклучително значаен придонес за унапредување на литературното творештво во земјава.

Продолжи со читање

Популарно