Connect with us

Останато

Светското првенство ќе и донесе милијарди на Русија

Објавено

на

Светското првенство ова лето може да има огромно влијание врз руската економија од скоро 31 милијарда долари, објавија организаторите во средата.

Новиот извештај за економското влијание на турнирот вели дека зголемувањето на БДП на земјата може да изнесува помеѓу 1.62 трилиони рубли (26 милијарди долари) и 1.92 трилиони рубли (30,8 милијарди долари).

Тоа му се припишува на зголемениот туризам, плус големи трошоци за изградба, плус подоцна и последици од ефектите од тие владини инвестиции. Дури и сугерира дека Светското првенство ги охрабри Русите да вежбаат повеќе, па затоа тие земаат помалку денови за боледување.

Светското првенство “има значителен економски ефект”, вели вицепремиерот Аркадиј Дворковиќ во извештајот. “Турнирот веќе го зголеми економскиот развој на регионалните домаќини и ќе продолжи да има позитивно, долгорочно и економско влијание”.

Во извештајот се вели дека вкупната потрошувачка на турнирот  изнесува 683 милијарди рубли (11 милијарди долари), иако тоа не вклучува некоја скапа нова инфраструктура и стадиони. Околу 220.000 работни места се креирани само за првенството.

Економските податоци за претходните турнири беа жестоко оспорени, со оглед на тешкотијата за одвојување на Светското првенство од други економски фактори.

Русија, исто така, помина големи тестови кога бише домаќин на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи, со колку што потрошија 50 милијарди долари според една владина проценка. Олимпијадата се сметаше за клучна за националниот престиж – исто како и Светското првенство денес – и станаа најскапите зимски игри во историјата.

Оваа раскошна трошење му помогна на градот Сочи да се претвори во туристички центар за Русите во текот на целата година, иако активистите на опозицијата ја обвинија владата за непримерно трошење.

Останато

Договорот на ОПЕК ја дига цената на нафтата

Објавено

на

Цената на нафтата на светскиот пазар драматично се зголеми по веста дека ОПЕК во Виена одлучи да го зголеми производството на стратешки суровини во количини многу под претходниот најава на Саудиска Арабија, како и од очекувањата на берзата. Барел се зголемува за 3% по веста дека картелот го зголемува производството на нафта за само 600.000 барели дневно.

Брент Северно-атлантската нафта (“Brent”) порасна за 2,29 долари односно на 75,34 долари (3,1 %) пред да падне на 74,60 долари. Нафтеното барел во Тексас се зголеми за 1,90 долари – на 67,44 долари. Порастот на цените се должеше на вознемиреноста на берзата што, како резултат на растот на побарувачката и закрепнувањето на економијата, годинава може да резултира со дефицит на нафта на светскиот пазар, поради одлуката на ОПЕК да ги зголеми испораките за само 0,5%.

Русија, лидерот на сојузот на 11 петрохемиски производи кои се дел од ОПЕК на крајот од 2016 година, постигнаа историски договор за заедничко “вртење на славините„до крајот на 2018 година, се заложија за зголемување од околу 1,5 милиони барели дневно пред состанокот во Виена.

Продолжи со читање

Останато

19.000$ изедени од стаорец

Објавено

на

Сеуште не е утврдено дали еден или или повеќе злосторници го извршиле кривичното дело, но во североисточна Индија забележан е интересен случај. Имено, банкомат бил “изеден„ од стаорец во вредност од 19.000 долари.

Кога полицијата заедно со претставниците на банката дошле на местото на настанот, еден од “злосторниците„ бил пронајден во банкоматот заедно со изедените банкноти. Наводно стаорецот влегол во банкоматот преку дупка за кабли.

Денес, во индискиот град Тинсукиа, официјално започнува истрага за немилиот настан.

Продолжи со читање

Останато

Економијата на Полска

Објавено

на

Полската економска слобода е 68,5, што ја прави 45-то најслободна во според индексирањето за 2018 година. Неговиот вкупен резултат се зголеми за 0,2 поени, со подобрена фискална стабилност и слобода на трудот, што го надмина падот на владиниот интегритет. Полска е рангирана на 21 место меѓу 44 земји во регионот на Европа, а нејзиниот вкупен резултат е под регионалниот просек, но над светскиот просек.

Приоритизацијата на трошоците за социјална помош ги поттикна инвеститорите да ги намалат проекциите за економски раст во Полска за следните неколку години. Минатите структурни реформи, како што се трговската либерализација, ниските корпоративни даноци и пријателското регулаторно опкружување, ја олеснија транзицијата кон пазарно ориентирана економија. Преостанатите системски предизвици вклучуваат недостатоци во патната и железничката инфраструктура, строгите работни односи, слабиот комерцијален судски систем, владината бирократија и оптоварениот даночен систем за претприемачи. Исто така, потребни се реформи за да се поткрепи независноста на судството и да се намалат можностите за корупција.

Трговијата е исклучително важна за полската економија; комбинираната вредност на извозот и увозот изнесува 101% од БДП. Просечната применлива тарифа изнесува 1,6%. Општо земено, владините политики нема значително да влијаат на странските инвестиции.

Зголемениот банкарски сектор стана поконкурентен, а пазарите на капитал се прошируваат. Најпознати банки се: УниКредит, Сантандер и ИНГ Груп.

 

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange