Connect with us

Останато

Светското богатство се искачи на рекордно високо ниво во 2021 година и покрај пандемијата

Објавено

на

Вкупното светско богатство порасна за 10,3 проценти во 2021 година на 473 трилиони долари, главно благодарение на „цветањето“ на берзата, според студија објавена денеска од „Бостон Консалтинг Груп” (БКГ).

Станува збор за најголем раст во повеќе од една деценија, а бројот на супербогатите, што „БКГ” ги дефинира како лица со имот вреден над 100 милиони долари, порасна за околу 300 луѓе.

Најмногу супербогати, 25.800 лица, имаат САД. Потоа следува Кина со 8.500 супербогати луѓе. На третото место е Германија. Во светот околу 69.000 супербогати поединци поседуваат 15 отсто од финансиските средства, што може да се инвестираат.

Вредноста на материјалните средства, вклучувајќи недвижнини, уметности и злато, порасна за 11 отсто на 13 трилиони долари во 2021 година. Веќе некое време особено силно расте вредноста на недвижнините.

И покрај економските последици од војната во Украина, извештајот на „БКГ” предвидува дека богатството и понатаму ќе расте во целиот свет. Се очекува силно зголемување првенствено во Азија.

Доколку рускиот напад на Украина заврши годинава, се очекува глобалното богатство да порасне за 5,3 отсто годишно со што би достигнало речиси 80 трилиони долари до 2026 година.

Студијата пресметува просечно зголемување од пет отсто, доколку војната продолжи и санкциите бидат построги или потраат подолго време.

Останато

Бесими: Не ни треба триумфално решение, туку најоптимално решение за прогресивниот данок

Објавено

на

Низ дебата сакаме да дојдеме до најоптималното решение за прогресивниот данок. Не сум да одиме со триумфално решение, туку со решение прифатливо од сите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за МИА. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Хрватска во јули пораснаа 12,3 проценти во однос на истиот месец минатата година, што претставува највисока стапка на инфлација откако Државниот завод за статистика (ДЗС) ги евидентира податоците. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими за МИА: И да не отворевме дебата за даночните реформи, има закони кои стапуваат во сила од 1 јануари

Објавено

на

И да не ја отворевме дебатата за даночните реформи, има законски решенија кои стапуваат во сила од 1 јануари 2023 година, како што се за оданочувањето на приходите над милион денари годишно и оданочувањето на каматите на депозитите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање


Популарно