Connect with us

Останато

Светскиот економски форум во Давос се одложува за следното лето

Објавено

на

Светскиот економски форум (WEF), годишниот собир на глобалната деловна и економска елита кој првично беше закажан да се одржи во Давос во јануари следната година, е одложен поради пандемијата на коронавирусот и ќе се одржи на почетокот на следното лето, објавија денеска организаторите.

Адријан Монк, извршен директор на форумот за јавен ангажман, рече дека не е можно безбедно да се свика средбата во јануари на вообичаената локација во скијачкото одморалиште.

„Стручните совети се дека не можеме да организираме собир во јануари за да бидеме безбедни“, изјави извршниот директор на Светскиот економски форум.

Секоја година од 1971 година на швајцарските Алпи се одржува конференцијата за предизвиците на глобализацијата, а меѓу нејзините гости честопати се судираат светските лидери како што се американскиот претседател Доналд Трамп и кинескиот претседател Си Џинпинг.

Годинава, Светскиот економски форум во Давос се одржа во јануари 2020 година, но има значителни сомнежи во можноста да се соберат илјадници деловни лидери, медиуми и политичари на едно место во 2021 година по ширењето на пандемијата.

Наместо конференција, организаторите најавуваат виртуелни разговори на високо ниво во недела на 25 јануари 2021 година.

Останато

ИОРРМ преку видео конференција успешно организираше електронско изборно собрание

Објавено

на

На 16ти октомври 2020 година се одржа изборното собрание на Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ), за првпат во целосно дигитална форма. Во време на неизвесност и отежнати услови заради пандемијата на COVID-19, ИОРРМ одлучи 27-та седница на Собранието на ИОРРМ да се одржи во форма на видео-конференција, пред се поради заштита на здравјето на членовите и вработените на ИОРРМ.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Што направи виртуелниот експерт Славчо од А1 Македонија за 30 дена?

Објавено

на

Виртуелениот експерт Славчо е чет-бот кој разбира и зборува македонски јазик. Со него можете да комуницирате на кирилица или латиница. Комуникацијата со Славчо е целосно бесплатна, a со него можете да разговарате на веб страницата на А1 Македонија или преку апликациите Viber и . (more…)

Продолжи со читање

Останато

Шпанските банки виновни за “хаосот” во Барселона?

Објавено

на

Фото: AS

Хаосот во Барселона повторно продолжува откако играчите ја отфрлија молбата на раководството за намалување на платите, обелоденија медиумите во Каталонија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно