Connect with us

Останато

Светска Банка го намали предвидениот економски раст за земјите од Западен Балкан

Објавено

на

Оваа година Светската Банка бележи успорување на економијата во Западен Балкан поради намалените инвестиции и извоз, со тензиите во трговијата и успорената економија во Европската Унија, главниот трговски партнер во регионот, што преставува ризик за периодот од 2020-2021.

Иако невработеноста поддржана од силниот економски раст во 2018та година, опадна на историски најниско ниво од 15,8% во месец јуни на помалку од половина од целокупното работоспособно население во Западен Балкан, 44% од луѓето се вработени,  соопшти Светската банка во својот извештај за Западен Балкан објавен во вторникот, пренесува Ројтерс.

Глобалниот заемодавател изјавил дека се предвидува дека растот во 2019 година се предвидува да забави во просек од 3,9%, а во регионот на околу 3,2% во Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија.

Меѓутоа, економскиот раст се очекува да продолжи да се зголемува во Северна Македонија по големото намалување во 2017та година, а исто така, економскиот раст ќе се зголемува и во Косово, каде се очекува да остане силен на околу 4%.

Останато

Џеф Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Објавено

на

Најбогатиот човек на светот, основачот на компанијата „Amazon”, Џеф Безос, во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1 милијарди долари, објави Forbes, повикувајќи се на документацијата доставена до Американската комисија за хартии од вредност (СЕЦ). (more…)

Продолжи со читање

Останато

Русија има нов најбогат човек – промена на врвот на листата на најбогати Руси според „Forbes“

Објавено

на

За прв пат откако „Forbes“ прави листа на најбогати Руси, на првото место е Сулејман Керимов, сопственик на компанијата за производство на злато „Полиус“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

40 компании ќе добијат ќе добијат поддршка за отворање на нова е-продавница

Објавено

на

Четириесет домашни компании ќе добијат неповратна финансиска и советодавна помош во рамки на јавниот повик од иницијативата „Ecommerce4All” која се реализира од страна на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, со поддршка на Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем. Избраните апликанти ќе добијат помош за отворање на своја е-продавница со сопствено софтверско решение или како дел од постоечки локален онлајн пазар. (more…)

Продолжи со читање

Популарно