Connect with us

Странски банки

Светска банка: Војната предизвикува најголема економска штета во Источна Европа и Азија

Објавено

на

Светската банка ја намали прогнозата за глобалниот економски раст поради војната во Украина.

Претседателот на Советот на министри Дејвид Малпас објави дека банката ја намалила прогнозата за раст за 2022 година од 4,1% на 3,2 проценти, при што забавувањето на растот е главно во Европа и Централна Азија.

Претходно овој месец, институцијата соопшти дека економијата на Украина ќе се намали за речиси половина оваа година како резултат на војната.

Малпас предвидува дека руската инвазија ќе предизвика поголема економска штета во Источна Европа и делови од Азија отколку пандемијата на коронавирус.

Конфликтот во Украина затвори половина од бизнисите на земјата и го намали извозот. Банката досега испрати речиси една милијарда долари помош за Украина и вети уште две милијарди долари во наредните месеци.

Странски банки

ЕБОР ќе и даде заем на Молдавија во вредност од 300 милиони евра

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) ќе и даде на Молдавија заем од 300 милиони евра со цел и помогне на земјата да обезбеди дополнителни резерви на гас со кои би можеле да се надоместат можните прекини во снабдувањето предизвикани од руската војна против Украина. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ: Не се очекува стагфлација во еврозоната

Објавено

на

Европска централна банка (ЕЦБ) соопшти дека малку е веројатно да има стагфлација во еврозоната. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дојче банк укинува готовина на шалтерите!?

Објавено

на

Во повеќето филијали на германскиот банкарски гигант „Deutsche bank”, готовината веќе нема да биде достапна на шалтерите. (more…)

Продолжи со читање


Популарно