Connect with us

Странски банки

Светската банка се повлекува од Русија!?

Објавено

на

Светската банка објави дека ги стопира сите програми и активности во Русија и Белорусија и одлуката стапува на сила веднаш.

Се зголемува списокот на меѓународни компании и организации кои ја намалуваат или прекинуваат работата во Русија, зголемувајќи го притисокот врз руските власти со цел да ја прекинат војната во Украина.

Најнови на оваа листа се: Светската банка, „Spotify“, „H&M“ и „Citigroup“.

Светската банка значително ги намали активностите и работењето по руската анексија на Крим во 2014 година,со тоа што не одобруваше никакви нови кредитни линии, а сега објави дека целосно ќе го стопира работењето во Русија и Белорусија.

Компанијата „H&M“ денеска објави дека ја прекинува продажбата во Русија. Оваа компанија за облека е многу популарна во земјата, со над 155 продавници, а Русија беше во првите десет земји во светот според бројот на продажни места.

Странски банки

Дали конечно турската централна банка ќе ја зголеми основната каматна стапка со цел намалување на енормната инфлација!?

Објавено

на

Комитетот за монетарна политика на турската централна банка на 18 август ќе одлучи дали ќе ја промени главната каматна стапка, пренесува турската државна телевизија „ТРТ Хабер”. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Русија почнува со етапно пуштање на својата дигитална рубља

Објавено

на

Централната банка на Русија откри дека започнала со тестирање на својот проект за дигитална рубља и дека ќе биде претставен со нови функции од 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Добивката на најголемата европска банка се намали за 15 проценти во првото полугодие на 2022 година

Објавено

на

Најголемата европска банка „HSBC Holdings” објави пад на профитот од 15 проценти во првото полугодие, бидејќи резервите за покривање на потенцијалните загуби од кредитите значително го надминаа растот на нето каматниот приход. (more…)

Продолжи со читање


Популарно