Connect with us

Странски банки

Сбербанк почна со запленување акции на Меркатор

Објавено

на

Руската Сбербанка почна да запленува 18,53% од акциите на Меркатор кои се моментно во сопствеништво на Агрокор Б.В. холандска компанија на Агрокор, објави Вечер.

Сбербанка еден од најголемите кредитори на концернот Агрокор кој е во долгови, има намера да заплени удел во словенечкиот трговски синџир.

Уделот ќе го задржи до крајот на јуни и потоа ќе го продаде за да надомести потенцијални загуби што ќе ги има на кредитите одобрени на Агрокор.

Како залог за претходни кредити, Агрокор на Сбербанк и дал залог на акции во Меркатор.

Сбербанка смета дека специјалниот закон донесен во хрватскиот Сабор во април оваа година за Агрокор, не може да се однесува на таа компанија, наведуваат словенечки медиуми.

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централните банки во светот забрзано се префрлаат од доларот кон златото

Објавено

на

Централните банки во целиот свет забрзано ги зголемуваат резервите на злато кои ги имаат и кои минатата година достигнаа максимум во последните 31 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

2021 година ќе биде рекордна во однос на профитите за американсите банки!?

Објавено

на

Најголемите банки на „WallStreet” наскоро треба да пријават рекордни профити во 2021 година, благодарение на високите приноси во секторот на инвестициското банкарство и помалите од очекуваните загуби од кредитите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно