Connect with us

Странски банки

Сбербанк и Хуавеи станаа стратешки партнери

Објавено

на

Облак платформата на руската банка „Сбербанк“ СберКлауд и кинескиот технолошки гигант „Huawei“ објавија дека влегуваат во стратешко партнерство во „cloud” услугите.

Тоа партнерство подразбира лансирање на платформата SberCloud.Advanned, која ќе им овозможи на корисниците пристап до 37 „cloud” услуги.

„Лансирањето на платформата „SberCloud.Advanned” на рускиот пазар е насочена и фокусирана кон поддршка на „cloud” апликации засновани на архитектура за микро сервиси“, изјави извршниот директор на SberCloud, Евгениј Колбин.

„Целната публика на SberCloud е Б2Б пазарот (business to business), од големи корпорации до мали стартапи“, додаде Колбин.

Странски банки

Светска банка: Јавниот долг драстично се зголемува бидејќи македонската економија силно е погодена од Ковид-19

Објавено

на

Светската банка не е загрижена за зголемувањето на јавниот долг во земјата. Оттаму истакнуваат дека иако јавниот долг за една година се зголемил за 10 – 11% од БДП и проценуваат годинава да достигне до 61.6% од БДП, сепак очекуваат дека буџетската дупка ледната година ќе се намали. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Кина им подели по 25 евра на граѓаните на Шенжен за популаризација на дигиталната валута

Објавено

на

Кинеските власти на 50.000 жители на Шенжен избрани по случаен избор им поделија дигитални валути во вредност од 10 милиони јуани, што е еднакво на околу 25 евра по лице. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Французинката Одил Рено-Басо е нова директорка на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР)

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја избра денеска Французинката Одил Рено-Басо за нова директорка, на своето Генерално собрание кое се одржува виртуелно поради пандемијата на Ковид-19. (more…)

Продолжи со читање

Популарно