Connect with us

Останато

САЈТ НА ГОДИНАТА: Bankarstvo.mk добитник на второ место во категорија ФИНАНСИСКИ УСЛУГИ, БАНКАРСТВО И ОСИГУРУВАЊЕ

Објавено

на

На овогодинешната манифестација “Сајт на годината 2018” која се одржа на 13.12.2018 година во ЕУ Инфо Центар bankarstvo.mk беше номиниран за сајт на годината во категорија финансиски услуги, банкарство и осигурување.

Веб страната bankarstvo.mk е добитник на второ место, третопласиран беше прогласен сајтот denar.mk, додека веб страната на НЛБ Банка е прогласена за најдобар сајт во Македонија во соодветната категорија.

Огромна благодарност до организаторот на манифестацијата “Сајт на годината 2018” – Media Solutions за признанието кое е уште една потврда а посветената работа на целиот тим на bankarstvo.mk во текот на 2018 година.

 

 

Останато

Растат онлајн купувањата од странство кон домашните е-трговци!

Објавено

на

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ ги анализираше објавените податоци од Народната Банка на Република Северна Мкаедонија, кои се однесуваат на број и вредност на реализирани е-трансакции со странски платежни картички кон домашни е-трговци со цел да даде слика каде најчесто имателите на картички од странство купувале онлајн во Македонија во текот на 2021 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството

Објавено

на

Нови дополнителни 76 милиони евра за мерки за заштита на стандарот на граѓаните и поддршка на стопанството се обезбедуваат со ребалансот на Буџетот, како средства за заштита или резерва и во случај на потреба ќе влезат во нов пакет мерки. Се обезбедуваат и дополнителни 52 милиони евра за субвенции за земјоделците, информираше денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање


Популарно