Connect with us

Останато

Салвадор го признава биткоинот како легално платежно средство!?

Објавено

на

Најпознатата криптовалута – биткоинот ќе стане законско платежно средство во Салвадор од 7 септември, изјави претседателот на земјата, Наџиб Букеле.

Тој исто така, потврди дека Салвадор ќе продолжи да го користи американскиот долар како валута.

Букеле најави дека земјата со новите закони сака да се поврзе со остатокот од светот со привлекување девизи од инвестиции и туризам, што треба да ја зајакне економијата на Салвадор, објави „Teletrader”.

Тој посочи дека граѓаните на Салвадор нема да бидат обврзани да добиваат криптовалути ако не сакаат.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно