Connect with us

Лични финансии

Сакате да станете штедач, а не знаете како?

Објавено

на

Скоро сите сме склони да се огледаме во некои светски ѕвезди или денес популарни јутјубери, ѕвезди од Инстаграм – како изгледаат, како да се фалат и облекуваат, кои што вози, со што се занимаваат, каде патуваат, со кои се забавуваат … но, пред сè, прашај се како да заработиле пари за толку убав живот, додека ние се занимаваме со секојдневни акробации со сопствени парички, картички, чекови, заеми или џепарац, кои сеуште го добиваме од родителите.

Примерот на репутација е насекаде околу нас, само малку подобро да се види и да се распрашува за навиките и трикови на оние кои се добро организирани во животот, и притоа постигнуваат многу работи кои во почетокот изгледаат нереални. Чекор по чекор, со силна волја и добар план, можеме да почнеме да ги реализираме нашите соништа. Заштедите се една од првите лекции што можеме да ги совладаме со малку повеќе дисциплина.

Еве еден пример кој илустрира како може да се научи заштедата од мали нозе. Марко има 28 години, весел и интересен млад човек кој е заинтересиран за сè во животот, а во исто време успешно гради кариера. Меѓу другото, тој е огнен фудбалски навивач и одвојува голем дел од својот приход да го придружува својот омилен клуб на турнеја на европски натпревари или да оди во финалето на Лигата на шампионите. Ако размислиме за сите трошоци што го прават секојдневниот живот во Скопје, јасно е дека таквото хоби не е лесно да се постигне.

Сепак, Марко научил трикови за штедење од времето кога бил мал. Тој почна да штеди уште како дете, одвојувајќи го секој екстра денар кој го добивал од неговите мајка и татко, баба и дедо, па го купил својот прв компјутер на 16 години. Потоа дојде акустична гитара, сет на игри, нов лаптоп и така натаму. Овој човек, и денес, се издвојува од толпата. Од секоја своја плата тој издвојува сериозни количини финансии што тој веќе може умно да ги инвестира.

Оваа година, гледајќи дека заштедите се враќаат во мода, Марко за да може пролетта, во мај да отпатува во Мадрид, кога финалето ќе се одигра на новиот стадион на Атлетико Мадрид – Метрополитано.

Не е тешко, нели да се штеди, нели?

Лични финансии

Кредитна картичка – дар или проклетство?

Објавено

на

Кога работите да ја изградите или обновите вашата кредитна историја, како користите кредитна картичк е најважно пред сè. Важно е да го користите кредитот на вистинскиот начин да се изгради и одржува добар кредитен рејтинг. За жал, кредитни картички не доаѓаат со прирачник што ви кажува како да ги користите одговорно. Можеби веќесте научиле на потешкиот начин за опустошувачките ефекти од злоупотребата на кредитот, но никогаш не е предоцна да се започне одново. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали и колку вештачката интелигенција ќе ги промени финансиските услуги?

Објавено

на

Ако прашате кој било технолошки фан да ги наведе омилените иновации, голема е веројатно дека на врвот на листата да се најде вештачка интелигенција (Artificial Intelligence). (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Како да си ги платите сметките како Freelancer?

Објавено

на

Постојат многу одлични работи за freelance живот. Ти си свој шеф, имаш флексибилен распоред, и не мора да седиш со часови на состаноци кои би можеле да бидат покриени во брза е-пошта. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange