Connect with us

Останато

САД го забележа најголемиот буџетски дефицит во историјата

Објавено

на

Владата на САД го оствари најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата во јуни, откако трошоците за програмите за борбата против коронавирусот се зголемија, а приходите од данок се намалија, бидејќи многу луѓе ги загубија своите работни места.

Министерството за финансии на САД објави дека дефицитот минатиот месец е 864 милијарди долари и е најголем во историјата на оваа земја, додека во април дефицитот беше 738 милијарди долари.

Оваа сума е поврзана и со парите обезбедени од Конгресот за да се намали влијанието на широко распространетите запирања на бизнисите што се случија во обид да се ограничи ширењето на пандемијата. За првите девет месеци вкупниот дефицит е 2,74 трилиони, што е исто така рекорд за ваков период.

Со овие податоци, Конгресниот буџетски комитет предвидува дека годишниот дефицит ќе достигне 3,7 трилиони долари.

Оваа сума ќе го надмине претходниот најголем годишен дефицит од 2009 година, што беше 1,4 милијарди долари поради Светската економска криза.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно