Connect with us

Останато

САД воведува 25% царина за кинески производи

Објавено

на

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да воведе царини од 25 проценти на кинески производи, чија трговија годишно изнесува околу 200 милијарди долари, јавуваат американските медиуми.

Според најавите, Трамп првично планирал царина од 10%, но Администрацијата сега размислува за значително повисоки давачки.

Се очекува царината да се однесува на прехранбени продукти, мебел, хемикалии, алуминиум и други производи, а можно е да биде официјално најавена уште денеска.

САД веќе воведоа цараини од 25% и 10% на увозот на челик и алуминиум, на што Кина одговори со царинење на голем број американски производи, пред се зрнести храни.

Останато

Стопанска комора: Поквалитетно формално образование и без предрасуди кон средното стручно

Објавено

на

Да се зголеми квалитетот на формалното образование, а неформалното да овозможи побрзо приспособување кон барањата и потребите на пазарот на трудот, апелира Стопанската комора на Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку веб-платформата „Граѓански буџет“, граѓаните ќе имаат увид во Буџетот на РМ

Објавено

на

Буџетот на Република Македонија станува уште подостапен до граѓаните преку веб-платформата изработена од победниците на ФинХакатонот. Како што беше истакнато денеска на прес-конференција во Министерството за финансии, граѓаните ќе ги дели само еден клик до сите информации за приходите и расходите во буџетот. На овој начин буџетот ќе им стане подостапен на граѓаните. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ: Исправни се мерките за одржливоста на пензиите, социјалната еднаквост и поддршка на вработеноста

Објавено

на

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд која го одржа завршниот состанок во Министерството за финансии, оценува дека е исправно што Предлог-буџетот за 2019 година е фокусиран на оддржливоста на пензискиот систем, промовирањето на социјалната еднаквост и поддршката на вработеноста. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange