Connect with us

Останато

Рускиот БДП падна за четири проценти во вториот квартал

Објавено

на

Рускиот бруто домашен производ (БДП) се намали за 4 проценти на годишна основа во вториот квартал од оваа година, бидејќи западните економски санкции влијаат на руската економија, објави руската агенција за статистика „Росстат”.

„Во периодот од април до јуни, според прелиминарните проценки, БДП изнесува 96% од разликата постигната во истиот период во 2021 година“, се наведува во соопштението за јавност на „Росстат”.

Станува збор за објавување податоци за движењето на рускиот БДП во првиот од трите месеци кои беа целосно одбележани со војната во Украина, посочува „АФП”.

Неколку светски финансиски институции ги намалија економските изгледи за Русија и Украина по почетокот на руската инвазија на Украина. Во мај, Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) предвиде за Украина дека нејзиниот БДП оваа година би можел да падне за високи 30 проценти, додека економската активност во Русија би можела да се намали за 10%.

Пред Русија да ја започне својата инвазија на Украина на 24 февруари, лондонската банка предвидуваше раст од 3,5% за Украина оваа година и зајакнување од 3 проценти за Русија.

Светската банка во средината на април објави дека БДП на Украина оваа година ќе падне за неверојатни 45,1%, а на Русија за 11,2 проценти.

По започнувањето на војната, многу западни земји воведоа санкции против Русија, со кои сакаат да ја ослабат руската економија и нејзиниот претседател Владимир Путин.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно