Connect with us

Странски банки

Руската Централна банка ќе ја намали референтната каматна стапка на 6,5 проценти

Објавено

на

Руската Централна банка најави дека ќе ја намали главната каматна стапка на 6,5% до крајот на оваа година, и новата каматна стапка ќе важи и целата наредна 2019та година.

Банката информираше дека процесот на кратење на каматната стапка е во завршна фаза, а намалувањето се должи на намалувањето на инфлацијата под посакуваното ниво од 4%.

Во моментов, главната каматна стапка изнесува 7,25% и Руската Централна банка се надева дека со нејзиното намалување ќе го поттикне растот на економијата.

Странски банки

НЛБ Групацијата со рекорден профит од 225,1 милиони евра

Објавено

на

НЛБ Групацијата оствари добивка во износ од 225,1 милиони евра за 2017 година односно повеќе од двојно повисока во споредба со 2016 година. Ова претставува рекорден профит во историјата на НЛБ Групацијата. За овие одлични резултати се заслужни сите банки – членки на НЛБ, вклучувајќи ја и македонската НЛБ Банка, која за претходната 2017 година оствари профит од 35 милиони евра. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕК отвори истрага против Словенија за случајот НЛБ

Објавено

на

Европската унија во својот Службен весник објави Одлука да се отвори истрага против Словенија поради сомневање дека ги прикрила штетите на „Нова љубљанска банка“ (НЛБ) спротивно на правилата и обврските на Унијата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Ова е најдобрата банка во централна и источна Европа според Глобал Фајнанс

Објавено

на

Во рамки на доделување на наградите за најдобри светски банки за 2018 година, Глобал Фајнанс ја прогласи Raiffeisen Bank International AG (RBI) за „Најдобра банка во централна и источна Европа“. Реномираниот финансиски магазин престижната награда на оваа банка и ја доделува веќе 12-ти пат во последните 15 години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange