Connect with us

Странски банки

Руската Централна банка ги зголеми каматните стапки и воведе забрана за продажба на акции во странство

Објавено

на

Руската централна банка соопшти дека им наредила на брокерите да го прекинат извршувањето на сите налози од странски правни лица и лица кои сакаат да ги продадат своите руски инвестиции, како акции и удели во компании, пренесува „BBC”.

Банката на Русија, исто така, соопшти дека допрва треба да одлучи дали денеска ќе ја отвори Московската берза, освен пазарот на девизен курс и пари. Времето за отворање веќе неколку пати беше поместувано во последните неколку часа.

Ова се случува откако рубљата падна на ново рекордно ниско ниво, откако западните земји најавија нови санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина.

Исто така, Руската централна банка соопшти дека ја зголемува основната каматна стапка на 20 проценти од 9,5 проценти, за да се спротивстави на ризиците од депресијација на рубљата и повисока инфлација, додека официјалните лица се обидуваат да ги менаџираат последиците од западните санкции, посочува „BBC”.

Москва, исто така, им нареди на компаниите да продадат 80 проценти од приходите во странска валута, соопштија централната банка и Министерството за финансии.

„Надворешните услови за руската економија драстично се променија”, се вели во соопштението на Централната банка.

Странски банки

Лагард: Економијата во Еврозоната во подобра состојба од очекуваното

Објавено

на

„Економската активност на еврозоната е забавена во споредба со 2022 година, но оваа година ќе биде „значително подобра“ од предвиденото – и покрај инфлацијата и енергетската криза”, изјави во Давос претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка ја ревидираше прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Светска банка ги ревидираше своите очекувања во однос на бруто домашниот производ (БДП) на Македонија. Новата прогноза на Светската банка е раст на економијата за 2,4 проценти во 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европската централна банка: Реалните плати во еврозоната драстично паѓаат

Објавено

на

Реалните плати во еврозоната се значително пониски отколку во периодот пред пандемијата и, веројатно, ќе се намалат уште повеќе во наредните месеци поради брзиот раст на цените, предупреди денеска Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Популарно