Connect with us

Странски банки

РУСКАТА РУБЉА ПРЕД КОЛАПС – Русите плаќаат провизија од 30% за замена на рубљата во странски валути

Објавено

на

Во текот на вчерашниот ден руската влада на чело со рускиот претседател Владимир Путин воведоа итни мерки со цел да се одржи стабилноста и вредноста на домашната валута, која почна вртоглаво да ја губи својата вредност, достигнувајќи рекордно најниско ниво.

Мерките кои ги воведоа властите беа забрана за руските државјани да префрлуваат пари во странство, но и ограничување за купување на странски валути.

Во обид да го спречи масовниот тренд на граѓаните да ги заменуваат рубљите во странски валути поради страв од губење на нејзината вредност како резултат на инвазијата на Украина, руската Централна банка воведе провизија од 30 проценти при купување на странски валути, пренесува „Reuters“.

Руската централна банка претходно ја зголеми основната каматна стапка од 9,5 на 20 проценти за да се спротивстави на ризиците од падот на вредноста на рубљата и повисоката инфлација, додека официјалните лица се обидуваат да ги менаџираат последиците од западните санкции.

Странски банки

Лагард: Економијата во Еврозоната во подобра состојба од очекуваното

Објавено

на

„Економската активност на еврозоната е забавена во споредба со 2022 година, но оваа година ќе биде „значително подобра“ од предвиденото – и покрај инфлацијата и енергетската криза”, изјави во Давос претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка ја ревидираше прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Светска банка ги ревидираше своите очекувања во однос на бруто домашниот производ (БДП) на Македонија. Новата прогноза на Светската банка е раст на економијата за 2,4 проценти во 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европската централна банка: Реалните плати во еврозоната драстично паѓаат

Објавено

на

Реалните плати во еврозоната се значително пониски отколку во периодот пред пандемијата и, веројатно, ќе се намалат уште повеќе во наредните месеци поради брзиот раст на цените, предупреди денеска Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Популарно