Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Анализи

Руската рубља кратко падна на најниско ниво од 2016 година

Објавено

на

Рано денеска, рубљата падна за околу 2%, на скоро 69 рубљи за еден долар, но откако Руската централна банка соопшти дека ќе го прекине купувањето на странските валути, беа надоместени дел од загубите со тргување со 68.3 рубљи за еден долар.

Вредноста на руската валута денеска накратко падна на најниско ниво во однос на американскиот долар во повеќе од две години, поради загриженоста предизвикана од новите економски санкции од страна на САД.

Централната банка соопшти дека купувањето на странски валути ќе биде суспендирано до крајот на септември „за да се намали нестабилноста на финансиските пазари.“

Последното паѓање на вредноста на рубљата доаѓа поради извештаите дека САД подготвуваат дополнителни санкции против Москва. На 21 август, Вашингтон наметна санкции кон две руски шпедитерски компании поради наводна трговија на нафта со Северна Кореја.

Исто така можни се многу поголеми казни како последица на труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Британија.

Рускиот претседател Владимир Путин санкциите против Русија ги нарече „контрапродуктивни и бесмислени“, по вчерашните разговори со неговиот фински колега Саули Нинисто.

Последен пат вредноста на рубљата беше намалена на слично ниво во април 2016 година.

Анализи

Finance Think: Зголемениот минималец нема да влијае врз работните места

Објавено

на

Владата најави дека се очекува минималната (нето) плата да се зголеми на 13.000 денари, почнувајќи од 1 јули 2019 година. Минималната плата, како инструмент на политиките, беше воспоставена во 2012 година, на тогашното ниво од 8,050 денари (6.263 денари во секторите текстил, кожа и обувки). (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Рекордна профитабилност на банките во изминатата 2018 година, но странци го собираат профитот

Објавено

на

Банките во земјава за претходната 2018 година оствариле нето-добивка од работењето во износ од 8,4 милијарди денари или околу 136 милиони евра, што во споредба со претходната 2017 година е зголемување за 27,4%, покажува најновиот годишен извештај за ризиците во банкарскиот сектор на Народната банка. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

АНАЛИЗА: Избори и кредитирање – што се случува во банкарскиот сектор?

Објавено

на

Претседателски избори, догодина редовни парламентарни избори а во 2021 та година редовни локани избори – дали сите овие последователни изборни циклуси ќе се рефлектираат и во банкарскиот сектор, конкретно врз кредитирањето и шедењето? По завршување на првиот економски квартал Народната банка ги сумираше резултатите, на месечно ниво ( март/февруари) депозитната база е зголемена за 0,4% а кај кредитирањето порастот изнесува 1.0%, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk. Само по основ на потрошувачки кредити граѓаните во банките, на крајот од првото тромесечје должеле 1,3 милијарди евра. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange