Connect with us

Странски банки

Руската влада станува мнозински акционер во најголемата руска банка!?

Објавено

на

Руската влада планира да го искористи Националниот државен фонд за богатство (NWF) за да купи уделот на централната банка во Сбербанк, изјави за Reuters во средата, државен банкар запознаен со планот.

Во вторникот, министерот за финансии Антон Силуанов изјави дека Русија разговара за тоа дали централната банка треба да продолжи да одржува контролен удел во најголемиот кредитор на земјата Сбербанк, потврдувајќи го претходниот извештај на Reuters.

Друг извор рече дека според планот, централната банка ќе ги пренесе сите профити од продажбата на Сбербанк во државниот буџет. Трет извор, инсајдер од финансискиот пазар, го изјави истото.

Првите два извора не кажуваат колку Владата, преку Министерството за финансии, е подготвена да плати за уделот на централната банка во Сбербанк.

Во моментов, централната банка на Русија поседува 50% плус една акција во Сбербанк, која вреди 2,8 трилиони рубли (45,45 милијарди американски долари), врз основа на тековната капитализација на Сбербанк.

Министерството за финансии, кое управува со Националниот државен фонд за богатство (NWF), одби да даде коментар за ова прашање. Централната банка, исто така одби да ги коментира тврдењата на Reuters.

Олег Осипов, портпарол на премиерот Дмитриј Медведев, за Reuters изјави дека владата продолжува да расправа за ова прашање, но не е донесена конечна одлука.

Во одделно интервју за Reuters, извршниот директор на Сбербанк, Герман Греф изјави дека Сбербанк не учествувала во разговорите, но е подготвена да соработува со Министерството за финансии, ако таа стане нејзин нов мнозински акционер.

„Не гледам никаков проблем овде. Може да има некои преодни проблеми. Колку што знам, сè уште не е донесена конечна одлука“, изјави Греф.

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централните банки во светот забрзано се префрлаат од доларот кон златото

Објавено

на

Централните банки во целиот свет забрзано ги зголемуваат резервите на злато кои ги имаат и кои минатата година достигнаа максимум во последните 31 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

2021 година ќе биде рекордна во однос на профитите за американсите банки!?

Објавено

на

Најголемите банки на „WallStreet” наскоро треба да пријават рекордни профити во 2021 година, благодарение на високите приноси во секторот на инвестициското банкарство и помалите од очекуваните загуби од кредитите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно