Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Реструктирањето на Deutsche Bank ќе чини околу 5 милијарда евра

Објавено

на

Deutsche Bank очекува главните трошоци за реструктуирање да изнесуваат околу 5 милијарди евра, изјавил во средата добро информиран извор, објави Business Insider.

Кристијан Севинг, извршен директор на Deutsche Bank, во мај најави големо реструктуирање. Тој им вети на акционерите “тешки кратења”, за инвестициската банка да го заокружи процесот откако не постигнале договор за спојување со ривалот Commerzbank.

Најголемиот германски кредитор планира да намали помеѓу 15.000 и 20.000 работни места, од неговите 91.500 вработени.

Банката соопшти дека работи на мерки за забрзување на трансформацијата со цел да се подобри одржливата профитабилност.

Странски банки

ММФ прогнозира раст на македонската економија од 3,2%

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот изештај ја зголеми проекцијата за растот на македонската економија за годинава на 3,2 проценти од БДП, од првично проектираните 3%. Во извештајот, за следната година ММФ предвидува раст од 3,4%, а до 2024 година очекува економијата во земјата да порасне за 3,5 проценти. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Deutsche Bank вмешана во корупциски скандал во Кина

Објавено

на

Deutsche Bank ја тресе корупциски скандал поврзан со работењето на најголемата германска кредитна куќа во Кина, пренесуваат Süddeutsche Zeitung и New York Times. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Банката UniCredit воведува негативни каматни стапки за штедењето

Објавено

на

Италијанската банка UniCredit воведува негативни каматни стапки, но само на депозитите поголеми од милион евра, соопштуваат од банката, ублажувајќи ги почетните намери за префрлање на дел од трошоците на клиентите. Европските банки пробуваат да најдат решение за намалување на приходите од кредитирање по одлуката Европската Централна Банка (ЕЦБ) за намалување на камтните стапки на нивните депозити уште подлабоко во негативно подрачје од 0,5 %. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange