Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Република Србија стана член на Азиската инфраструктурна инвестициона банка

Објавено

на

Република Србија официјално станала 73 националниот член на  Азиската инфраструктурна инвестициона банка (Asian Infrastruture Investment Bank – AIIB).

Министерот за финансии Синиша Мали истакна дека тоа е голема вест за Србија, со членството во таа организација Србија добива пристап до поволните кредитни средства за реализација на приоритетните проекти.

Србија ги исполни сите неопходни процедури и услови за членство, а тие се усвојување на законот за потврдување на Акти за основање на а Азиската инфраструктурна инвестициона банка во Сообранието на Србија, депонирање Инструменти за пристапување и уплата на прва рата за учество во капиталот на Банката. Усвоено било на 15ти август оваа година, со тоа е потврдено членстовото.

Азиската инфраструктурна инвестициона банка, започнала со работа во 2006та година, а покрај Србија, ќе се придружат земјите како Велика Британија, Германија, Франција, Италија, Холандија, Шпанија и други земји. Република Грција пак е нејзиниот 74 член.

Странски банки

Инфлацијата во Аргентина се очекува да достигне ниво од 53% до крајот на годината

Објавено

на

Инфлацијата на Аргентина се очекува да достигне 53% во декември 2019 година, пред да падне на 34% во 2020 година. Овие предвидувања се поставени во буџетот за следната година, објавува Ројтерс. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Средба Ангеловска – Мантованели: Светска банка продолжува да биде наш верен пријател на патот кон иновации и промени

Објавено

на

На состанокот беше разговарано за тековните и идните проекти како и за и аналитичките и советодавните услуги што ги обезбедува банката. (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

Хакери клонирале платежни картички и украле повеќе од 1,5 милиони евра од германска банка

Објавено

на

Бразилски хакери украле повеќе од 1,5 милиони евра (1,65 милиони американски долари) од германската банка Олденбургс Ландесбанк (ОЛБ) преку клонирање на дебитните картички на клиентите и покрај тоа што оригиналните картички биле заштитени со ЕМВ (Чип-и-ПИН) технологија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange