Connect with us

Форекс

Рекордно ниска вредност на турската лира поради конфликтот на Кавказ

Објавено

на

Турската лира во текот на вчерашниот ден падна на рекордно ниско ниво во однос на американскиот долар, еврото и британската фунта, поради загриженоста дека Турција може да се вклучи во брзорастечкиот конфликт на Кавказ.

Турската лира се намали за два проценти во однос на доларот и беше на пат да го доживее најлошиот ден од почетокот на август, кога последниот наплив на продажба започна да ја погодува валутата која изгуби половина од својата вредност за помалку од три години, пренесува „Reuters“.

Интензивната продажба ги избриша добивките остварени минатата недела, кога централната банка неочекувано ги зголеми каматните стапки за два проценти на 10,25 проценти (прво зголемување на каматните стапки во последните две години) – за стабилизирање на лирата и справување со инфлацијата.

Но, аналитичарите кои го поздравија стожерот на монетарната политика, изјавија дека валутата се најде под нов притисок по започнувањето на војна и силниот пожар меѓу Ерменија и Азербејџан, одбележувајќи ги нивните најлоши судири од 2016 година. Турција соопшти дека го поддржува Азербејџан.

„Стравувањата се дека Турција ќе се вовлече во друг регионален конфликт“, рече Тимоти Еш од „BlueBay Asset Management”.

Турската валута ослабе на 9,1416 во однос на еврото и на 10,0974 во однос на фунтата викендов.

Турската лира е една од валутите со најлоши перформанси оваа година, поради загриженоста за исцрпените девизни резерви на Турција и острите негативни реални каматни стапки.

Сега нејзината вредност е под влијание на растечките геополитички проблеми.

 

Форекс

Македонија и Србија имаат најголеми резерви на злато на Балканот

Објавено

на

Податоците на Светскиот совет за злато (World Gold Council), најточната база на информации за резервите по држави, за вториот квартал од оваа година покажуваат дека по Србија, Република Северна Македонија има најголеми резерви на злато на Балканот односно поседува 6,89 тони. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Германската берза „Deutsche Boerse” предложи зголемување на DAX индексот на 40 компании

Објавено

на

Германската берза „Deutsche Boerse” предложи зголемување на бројот на компании кои котираат во „DAX” индексот. Берзата предложи зголемување од досегаѓните 30 на 40 компании, истовремено предложувајќи заострување на условите за котација. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Топ 5 акции со најголем пораст на вредноста во месец септември

Објавено

на

Македонската берза го објави месечниот статистички билтен за месец септември 2020 година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно