Connect with us

Останато

Рекорден пораст на каматните стапки во САД

Објавено

на

Федералните резерви на САД ја зголемија краткорочната референтна каматна стапка за 0,75 процентни поени, во обид да го запрат растот на инфлацијата и прогнозираа побавна економија и зголемување на невработеноста во наредните месеци. Тоа е најголемото зголемување на каматните стапки за американската централна банка од 1994 година, а одлуката е донесена откако неодамнешните податоци покажаа дека не е постигнат голем напредок во борбата против постојаната висока инфлација.

Претставниците на Централната банка, исто така, известија дека ќе ги зголемат каматните стапки уште побрзо, со што ќе ја усогласат монетарната политика со брзата промена во проценките на финансиските пазари за тоа што ќе биде потребно за да се стават цените под контрола.

„Инфлацијата продолжува да расте, како одраз на нерамнотежата на понудата и побарувачката поврзана со пандемијата, повисоките цени на енергијата и општите ценовни притисоци”, соопшти Федералната комисија за отворен пазар, тело за креирање политики на ФЕД.

Комисијата е цврсто решена да ја врати инфлацијата на посакуваното ниво од два отсто.

Потрошувачките цени во САД се зголемени за седум проценти, највисоко ниво од 1982 година.

Во соопштението се наведува војната во Украина и политиката на карантин на Кина како извори на дополнителни инфлациски притисоци. Со тој потег, федералните краткорочни каматни стапки беа зголемени на 1,50 до 1,75 отсто. Надлежните предвидуваат дека каматните стапки ќе се зголемат на 3,4 и 3,8 проценти до крајот на годината во 2023 година, што е значителна промена во однос на проекциите од март дека стапката ќе се зголеми на 1,9 отсто годинава.

Останато

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗОБИЛСТВО НА ЗЛАТО – Гана набавката на нафта ќе ја плаќа во злато наместо во долари

Објавено

на

Владата на Гана работи на план да купува нафта со плаќање во злато наместо со долари, објави на Фејсбук, потпретседателот на државата Махамуду Бавумиа. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна плата во септември изнесувала 32.553 денари

Објавено

на

Просечната исплатена нето-плата по вработен, во септември годинава изнесувала 32.553 денари и е за 12,8 проценти повисока од истиот месец лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бундесбанк: Германското стопанство зимава ќе влезе во рецесија

Објавено

на

Германското стопанство ќе западне во рецесија во зимската половина од годината, по неочекуваното зголемување на активноста во летниот квартал, предупреди Централната банка. (more…)

Продолжи со читање

Популарно