Connect with us

Анализи

Рекорден пад на иранската валута

Објавено

на

Иранската валута ријал падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот пред повторното воведување на американските санкции против Техеран.
Многумина стравуваат од долготрајна економска криза и можни немири во земјата.

Поради падот на иранската валута во јуни веќе избувнаа тридневни демонстрации во кои граѓаните се судрија со полицијата пред иранскиот парламент, а загриженоста расте поради најавените американски санкции на 6 август.

Иранската централна банка соопшти дека за остар пад на вредноста на ријалот се виновни „заговорите на непријателот”.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп објави продолжување на санкциите против Техеран во мај, кога САД се повлекоа од меѓународниот нуклеарен договор на шесте големи сили со Иран.

САД, Русија, Кина, Велика Британија, Франција и Германија во 2015 година постигнаа историски договор со Иран, кој се согласи да ја ограничи својата нуклеарна програма, а за возврат му беа укинати санкциите.

Анализи

Јавен повик за учество на Собрание на акционери на Стопанска банка а.д. Битола

Објавено

на

Врз основа на членовите 48 и 49 од Статутот на Стопанска банка а.д. Битола, а согласно Одлуката на Надзорниот одбор од 31.01.2019 година за свикување на Собрание на акционери, СТОПАНСКА БАНКА а.д. БИТОЛА (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Подготвени ли се банките во Македонија за имплементирање на двојазичноста?

Објавено

на

Од моментот на стапување во сила на Законот за јазици, албанскиот јазик ќе добие проширена употреба. Покрај македонскиот, во институциите службен јазик станува и албанскиот, што ќе се применува во комуникацијата, употребата и примената во сите постапки на граѓаните.

(more…)

Продолжи со читање

Анализи

Банки vs. Финтек компании: Кој ќе победи?

Објавено

на

Дигитализацијата зема се поголем замав, притоа рапидно развивајќи се, но како “FinTech” компаниите се справуваат во споредба со големите традиционални банки?

Додека голем број банки се уште се потпираат на постоечките рачни процеси, многу “FinTech” компании ја прифаќаат моќта на вештачката интелигенција за справување со финансиските предизвици.

“Revolut” и “ClauseMatch”, организираа панел дискусии со водечките “FinTech” компании и банки, каде што ќе се прикажат некои од најновите технологии и ќе се дискутираат иновативни стратегии.

Експертите на панелот ќе разговараат за:

✅ Кој е поблиску до усогласеност – банки или “FinTech” компании?
✅ Улогата на технологијата: Колку може да се автоматизира? Што треба да се автоматизира, а што никогаш не треба да се автоматизира?
✅ Што мислат регулаторите за горенаведеното?

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange