Connect with us

Странски банки

Резултатите на „Morgan Stanley” ги разочараа инвеститорите

Објавено

на

Американската банка „Morgan Stanley” во вториот квартал од оваа година оствари профит од 2,5 милијарди долари, но тоа е намалување за една милијарда долари во споредба со остварениот профит од 3,5 милијарди долари во истиот период во 2021 година. Вкупниот приход падна за 11 проценти, од 14,8 милијарди долари на 13,1 милијарди долари.

Добивката се намали за неверојатни 29 проценти на 2,5 милијарди долари, или 1,39 долари по акција, од 3,51 милијарди долари или 1,85 долари по акција, пред една година, соопшти банката со седиште во Њујорк во својот најнов финансиски извештај.

Приходите се намалија за 11 проценти на 13,13 милијарди долари од 14,8 милијарди долари колку што беа прикажани една година претходно. Падот на приходите најмногу беше поттикнат од големиот пад од 55% на приходите од инвестициското банкарство.

Резултатите го потврдуваат она што некои аналитичари го предвидоа за „Morgan Stanley”, која раководи со едно од најголемите операции на пазарите на капитал на Волстрит. Одделот за инвестициско банкарство оствари приход од 1,07 милијарди долари во вториот квартал, што е 400 милиони долари под проценките на аналитичарите од 1,47 милијарди долари – инаку помалку во последните недели.

Акциите на банката паднаа за речиси 1 проценти во доцните утрински тргувања, откако претходно достигнаа ново 52-неделно дно од 72,05 долари.

Банките на Волстрит се борат со пад на ИПО и издавање на долгови и капитал оваа година, што е остар пресврт од бумот што доведе до минатогодишните резултати. Промената беше предизвикана од големиот пад на финансиските средства, песимизмот за можна рецесија и руската инвазија на Украина.

Странски банки

ЕБОР ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој ја намали прогнозата за економски раст за Македонија за 0,3 проценти. Во последниот извештај за регионалните економски состојби, ЕБOР за Македонија ја намали прогнозата од 3% на 2,7% економски раст. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Со трговската диверзификација и отвореност до подобри работни места, поголем економски раст во Северна Македонија

Објавено

на

Недостигот на трговска диверзификација и концентрацијата на извозот ја ограничуваат улогата на трговијата во економијата на Северна Македонија, со стапки на раст континуирано под оние на ЕУ и другите земји од Западен Балкан. Доколку сака да создаде квалитетни работни места, да ја намали сиромаштијата и да го подобри животниот стандард на луѓето, економијата на земјата треба да стави поголем акцент на трговската диверзификација и отвореност, забележува меѓу другото новиот извештај на Светска банка, Стратегија за трговска политика 2.0 за Северна Македонија што беше презентиран денеска во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Објавено

на

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени, што е второ зголемување во претходните 15 години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно