Connect with us

Криптовалути

Револуција во Премиер лигата: Започна тестирање на плаќање со криптовалути

Објавено

на

Седум клубови од англиската Премиер лига почнаа со тестирање на систем на криптовалути, за кој очекуваат дека набргу ќе го замени традиционалниот начин на плаќање.

Тотенхем, Лестер, Њукасл, Саутемптон, Кардиф, Брајтон и Кристал палас отворија „дигитални сметки“ на интернет трговската платформа.

Биткоин системот ќе им помогне на клубовите и во борбата против фалсификување и препродавање на влезниците и комерцијалната роба.

Криптовалутите немаат физичка форма, односно тие постојат само како компјутерски код.

Клубовите кои го започнаа ова тестирање, очекуваат преминувањето на биткоин системот да овозможи што потранспарентен трансфер пазар.

Компанијата која го започна ова тестирање, eToro, им плати на англиските клубови за да примаат биткоин и го привлече интересот за овој систем во фудбалската индустрија.

„Постигнавме спонзорски договори, но наместо традиционалното плаќање во фунти, им плативме во биткоин. На нив е да одлучат како ќе го искористат“, велат од eToro.

Директорот на Тотенхем, Френ Џонс, рече дека лондонскиот клуб учествува во тестирањето, бидејќи е посветен на технологијата и иновациите, додека во Брајтон очекуваат овој систем да им помогне подобро да го разберат вистинскиот потенцијал кој го нуди оваа технологија.

Последните неколку години милиони инвеститори купуваа биткоини, поради што нивната цена значително порасна, а финансиските експерти сметаат дека криптовалутите се попрактични во трговијата, во однос на традиционалните валути.

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange