Connect with us

Странски банки

РБС го напушта Лондон поради Brexit!

Објавено

на

Една од најголемите и водечки британски финансиски институции – Royal Bank of Scotland (RBS), е најновиот гигант кој ќе го напушти Лондон, по излегувањето на Велика Британија од Европската унија. RBS поднесе барање за лиценца за банкарски активности во Германија, за да го задржи пристапот до европскиот финансиски пазар.

Банката ја потврди својата намера да ја замени својата постоечка филијала во Франкфурт со нова лиценца, која ќе и овозможи да дејствува како регионален центар. Во моментов, Банката врши регрутирање на експерти за проширување на својот бизнис, вклучително и финансиски професионалци и експерти за локалното регулаторно законодавство.

RBS последнава деценија се насочи кон трансформација од една од најголемите светски банки по пазарна капитализација во значително помал кредитор, фокусиран главно на клиенти во Велика Британија и Ирска. Сепак, Банката ги задржа големиот број на клиенти кои ја користат услугата за инвестициско банкарство во Западноевропскиот регион. Таа продолжува да остварува значителни приходи од девизните плаќања за своите корпоративни клиенти, но голем е бројот на трансакции во евра и за свои потреби.

Претходно, поголем број на финансиски институции со седиште во Лондон го најавија своето заминување од Велика Британија поради Brexit, а Франкфурт станува еден од најпопуларните градови за ново седиште на банкарските и финансиските гиганти.

 

Странски банки

Кина вбризга рекордни 83 милирди долари во банкарскиот систем

Објавено

на

Централната банка на Кина инјектираше 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ вбризган во банкарството за еден ден, оценува каналот „CNBC“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сметки за режиски трошоци во Србија ќе се плаќаат преку “СИСТЕМ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА”

Објавено

на

Граѓаните на соседна Србија од март годинава ќе имаат можност да ги плаќаат тековните сметките преку систем за препознавање лице (face recognition), најави за Танјуг гувернерот на НБС, Јоргованка Табаковиќ.

Народната банка на Србија планира во првиот квартал од 2019 година да ја воведе оваа нова услуга, која е дел од решението за инстант плаќања, чија имплементација започна во октомври минатата година.

“Ќе биде можно преку скајп или визуелна идентификација на клиентот да се реализира плаќањето”, вели Гувернерката.

“Тоа ќе биде навистина револуционерна иновација како дополнување на инстант плаќањето. Иако сме подготвени со тимот да стартуваме веднаш, сепак ќе почекаме да помине евалуацијата за напредокот на Србија во поглед на спречување перење пари за да бидеме сигурни дека оваа нова услуга може да се пушти за користење”.

Конкретен датум кога граѓаните ќе имаат можност да започнат со користење на оваа услуга ќе се знае по состанокот на MANIVAL (Европски комитет за спречување перење пари и финансирање тероризам) кој ќе се одржи на 23. јануари.

На состанокот ќе се анализира напредокот на Србија во примената на сите правила поврзани со перење пари, а доколку ставот на оваа институција биде позитивен, плаќањето преку препознавање на лице може да биде пуштен во употреба веќе во февруари.

Продолжи со читање

Странски банки

Џим Јонг Ким се повлече од функцијата претседател на Светска банка

Објавено

на

Претседателот на Светската банка Џим Јонг Ким ја напушта функцијата на 01 февруари, се наведива во соопштението од СБ. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange