Connect with us

Форекс

Раст на цените на нафтата на светските берзи

Објавено

на

Цените на нафтата на светските берзи минатата недела повторно се зголемија, петта недела пат по ред, бидејќи се очекува натамошен пад на производството, додека побарувачката за нафта треба да се зголеми, бидејќи многу земји ширум светот водат економска активност, со оглед на забавувањето на ширењето на коронавирусот.

На лондонската берза цената на барел за испорака во август минатата недела се зголеми за 7,7 проценти на 37,84 долари, додека на американскиот пазар барелот се зголеми за 6,7 проценти на 35,49 долари.

Во последните пет недели, цените на нафтата значително се зголемија бидејќи многу земји ги олеснија воведените рестриктивни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, така што економската активност се зголемува и побарувачката за нафта се зголемува.

По големиот пад во март и април поради парализа на економската активност поради кризата со корона, цената на барелот на американската берза во мај скокна за 88 проценти, што е рекорден месечен скок, додека цената на барел на лоноднската берза се зголеми за 40 проценти, најмногу од март 1999 година. .

Побарувачката за гориво е сè уште слаба, и покрај укинувањето на ограничувањата за патување, наметнати во многу земји за борба против пандемијата на коронавирус, велат аналитичарите.

Но, производството опаѓа, како што беше потврдено, меѓу другото, со едномесечен пад на бројот на активни бушотини за нафта во САД.

Од почетокот на мај, во сила е договорот меѓу Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) и независните производители предводени од Русија за најголемо намалување на производството во историјата, за 9,7 милиони барели на ден.

Редовната средба на ОПЕК и нејзините сојузници е закажана за втората недела од јуни. Саудиска Арабија и некои членки на ОПЕК размислуваат да го продолжат договорот за намалување на производството до втората половина од годинава, но сè уште не добиле руска поддршка.

Форекс

Доларот падна по две недели раст

Објавено

на

Доларот ја намали својата вредност во однос на корпата на валути, по двенеделен раст, во претпазливо тргување бидејќи инвеститорите се загрижени за континуираното ширење на коронавирусот во светот. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Берзата го продолжува бесплатното користење на eTrader за инвеститорите

Објавено

на

Одборот на директори донесе oдлука продуктот на Македонска берза за т.н. електронско тргување преку Интернет (eTrader), што им е достапен на инвеститорите преку нивните брокери и којшто овозможува далечинско тргување на Берзата, да продолжи да се користи БЕСПЛАТНО и по завршувањето на вонредната состојба, односно до 30.09.2020 година.
(more…)

Продолжи со читање

Форекс

Инвеститорите воздржани, еврото со вредност од 61.6953 денари

Објавено

на

Новиот бран на вирусот Ковид-19 повремено ги дестабилизираше акциите на котираните друштва на Македонска берза, бидејќи кога се чинеше дека пандемијата полека стивнува и и се гледа крајот, коронавирусот повторно зема замав, од ден на ден се повеќе се зголемува бројот на новозаболени, а со тоа дополнително се зголемуваше и неизвесноста. (more…)

Продолжи со читање

Популарно