Connect with us

Странски банки

Раст, иновации и предизвици на банкарскиот сектор во Обединетите Арапски Емирати

Објавено

на

Обединетите Арапски Емирати забележаа постојан економски раст во последните шест години. Годишниот раст на домашниот производ од 2010 година е на ниво од 4,4%, со кулминација во 2012 година кога се забележува раст од 7,2%.

И покрај големите предизвици со кои се соочува поради паѓање на цената на нафтата, силната економија, која ја карактеризира оваа земја, отвора многу можности за банкарската индустрија.

Соочени со макроекономски промени, банките во ОАЕ успеаја да постигнат она што многумина од нивните колеги во други земји се обидувале, а тоа е, задоволство на клиентите.

Последен забележан доверлив индекс, објавен во декември 2016 година од страна на ОЕБ Банкарска федерација (УБФ), покажува дека речиси ¾ испитаници го оценуваат своето искуство со банка како “многу позитивно”.

H.E. Абдул Азиз Ал Гураир, претседател на УБФ, изјави: “И покрај економската нестабилност, овој доверлив индекс покажува дека перцепцијата за банкарскиот сектор ОАЕ е здрава и стабилна. Припремата на индустриите за идни трендови е приоритет на Банкарската федерација на ОАЕ. Исто така, нè радува фактот што индустријата работи на остварување на позитивен ефект и на дигитализацијата “.

Банката која дефинитивно остави трага во полето на дигитализација е Емирати NBD. Неодамна оваа финансиска институција претстави значајни измени на својот “мејп” сервис. Сега е овозможено користење на нивните банкомати и мобилни апликации за пренос на пари било каде во ОАЕ. Притоа, оваа услуга може да ја користат сите, не само клиентите на банката, при што само треба да имаат мобилен телефон. Корисниците на оваа услуга ќе примаат порака со ПИН за еднократна употреба, која ќе им овозможи авторизација при подигање на наведената сума од најблискиот NBD банкомат.

Суво Саркар, шеф на секторот за население и управување со средствата во банката, рече: “Работна оптимизација на дигиталните услуги, преку банкомати и мобилни уреди, им овозможува на корисниците да подигаат или испратат пари, за оние кои можеби немаат отворен влог или достапни картички”.

Сигурно е дека пред банкарската индустрија во ОАЕ има големи предизвици, кои треба да се совладаат за да остварат понатамошен раст во 2017 година. Еден од нив е и неизвесноста што моментално владее во националната економија. Обединетите Арапски Емирати работат на тоа да ја направат својата економија разновидна, за да осигураат одржливост во т.н. “Пост-нефтна” ера.

Како и во другите растечки и развиени економии, банките во ОАЕ се соочуваат со сложени регулативи. Тоа беше една од темите на најновиот состанок на УБФ со директорот на Бордот, кои разгледаа имплементацијата на Меѓународните финансиски сметководствени стандарди 9 (МСФИ 9) и нивното влијание врз банкарскиот сектор.

Странски банки

Saxo Bank ја купува BinckBank за 480 милиони долари

Објавено

на

Данскиот финансиски гигант „Saxo Bank“ ќе ја купи платформата за онлајн инвестиции „BinckBank“ за сума од 480 милиони долари, пишува „Reuters“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дедо Мраз ограби банка!

Објавено

на

Грабежот на Дедо Мраз се случи на 23 декември 1927 година, во Централен Тексас во Cisco. Маршал Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, заедно со Хенри Хелмс, Роберт Хил и Луис Дејвис ја ограбија Првата национална банка во Cisco. Грабежот е еден од најпознатите злогласни злосторства во Тексас, кој се повикува на најголемате потраги што некогаш биле видени во државата. Очевидец Бојч Хаус напишал дека ова е “најспектакуларното злосторство во историјата, надминувајќи ги сите во кои Били Кид или момчињата на Џејмс некогаш успеале да фатат”.  (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Објавено

на

Германската економија останува на патот на растот благодарение на силната локална побарувачка, иако позитивниот тренд се забавува поради сложената комерцијална средина и некои привремени ефекти врз автомобилскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange