Connect with us

Форекс

Растот на економијата во еврозоната го зајакна еврото

Објавено

на

Вредноста на заедничката европска валута порасна на меѓународните пазари поттикната од силните економски податоци од еврозоната.

Еврото, вчера во попладневните часови, беше на добивка од 0,60% во однос на американсаката валута и се тргуваше за 1,0626 долари.

Во однос на јапонската валута еврото зајакна 0.9% на 118,9785 јени, додека во однос на швајцарската валута е во плус од 0,34% на 1,0679 франци за евро.

 

Растот на цената на нафтата ја поддржува руската валута, па еврото бележи негативен правец во однос на рубљата и се движи на ниво од 61,60 рубљи што претставува пад од околу 0,2% во однос на претходното трување.

 

Економската клима во ЕУ е подобрена, соопшти Европската комисија, ESI индексот во февруари порасна на највисоко ниво во последние шест години. Исто така порасна и индексот BCI кој го мери расположението во производствениот сектор.

 

Од друга страна американскот долар ослабна во корпата на најважни светски валути. Инвеститорите не веруваат дека американскиот претседател ќе понуди повеќе детали за идните економски планови.

Форекс

Порасна цената на нафтата поради намалена понуда

Објавено

на

Цените на нафтата се искачија до 86 долари на меѓународните пазари поттикнати од ограничувањата на понудата и послабиот долар што ја засени можната нова аукција на нафта од стратешките резерви на Кина на почетокот на февруари. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Цената на златото со благ раст поради монетарната политика на ФЕД

Објавено

на

Цената на златото утрово благо порасна поради очекувањата дека ФЕД нема нагло да ја заостри монетарната политика и покрај високата инфлација, покажуваат податоците за трговијата. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Кои банкарски акции забележаа висок пораст на вредноста во месец декември?

Објавено

на

Македонската берза го објави месечниот статистички билтен за месец декември 2021 година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно