Connect with us

Останато

Растот на банкарските акции ги зголеми берзанските индекси во САД

Објавено

на

Индексите на американската берза умерено пораснаа поттикнати од растот на вредноста на акците на банките и останаа и понатаму на рекордно високо ниво.

Приносите на државните обврзници исто така пораснаа по вчерашната изјава на претседателката на Fed, Џенет Јелен, дека централната банка има намера да ја зголеми референтната каматна стапка.

 

Индексот S&P 500 порасна за 0,3%, Dow Jones индустрискиот индекс исто така за 0,3%, додека Nasdaq индексот порасна за 0,2%.

 

Каматите на десетгодишните државни обврзници пораснаа за 2,47%, на двегодишните обврзници за 1,23%, додека каматите на триесетгодишните обврзници пораснаа за 3,07% од 3,03%.

 

 

 

Криптовалути

Објавено е првото тргување со фјучерси за биткоин

Објавено

на

Првото тргување на берзански фонд поврзано со фјучерси на биткоин беше извршено на Волстрит, што значи дека инвеститорите во криптовалути конечно го добија она што го бараа, пренесува „CNN”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ: Авганистанската економија ќе има пад до 30 проценти, што може да доведе до бегалска криза

Објавено

на

Авганистанската економија може да се намали за 30 проценти оваа година, и тоа најверојатно ќе поттикне бегалска криза што ќе ги зафати соседните земји, Турција и Европа, објави Меѓународниот монетарен фонд. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ковачевски: До крајот на 2022 година МФ ќе спроведе реформа во буџетското сметководство, од готовинско преминуваме на пресметковно начело

Објавено

на

Силни, ефективни и отчетни институции во јавниот сектор се клучни за воспоставување стабилно економско опкружување и одржлив раст, што се покажа и во услови на пандемијата предизвикана од ковид-19. Оттука, основната цел на водењето буџетско сметководство и буџетско известување е круцијално за управување со Буџетот и постигнување финансиска одговорност при изготвување и носење на деловните политики и одлуки, односно урамнотежено буџетско трошење од реално расположливите средства. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно