Connect with us

Останато

Растот на американскиот БДП ги надмина прелиминарните проценки

Објавено

на

Министерството за трговија на САД соопшти дека американската економија во четвртиот квартал од 2016 година забележала поголем раст од очекуваното.

БДП на САД во периодот октомври – декември пораснал за 2,1% на годишно ниво, што значи повеке во однос на првичните проценки за раст од 1,9%, стои во соопштението на министерството.

 

Малата ревизија на податоците за четвртиот квартал не ги смени податоците за економскиот раст за цела година кој изнесуваше анемични 1,6%, што е најнизок раст на САД за пет години.

 

Растот на БДП од 2,1% во четвртиот квартал доаѓа по растот од 3,5% од третото тромесечје, додека во тековниот квартал БДП треба, според прценките на аналитичарите, да порасне за 2,0%.

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно