Connect with us

Останато

Развиена апликација која открива лажни пари и пресметува камати

Објавено

на

Миодраг Пенчиќ, дипломиран инженер по електроника и програмер, разви корисна апликација за Андроид телефони што може да ја пресмета банкарската камата, но и да открива фалсификувани банкноти.

 

Неговата апликација се користи во повеќе од 120 земји.

“Како што паметните телефони стануваат сè популарни и раширени, идејата беше да се направи пресметка на каматите преку апликација на смартфон, имајќи предвид дека телефонот секогаш ни е при рака“ – вели Пенчиќ.

Апликацијата може бесплатно да се преземе од Google Play продавницата. Bнесени се и каматните стапки што важат за Македонија и земјите во регионот: Хрватска, Словенија, Црна Гора, Република Српска, Федерацијата Босна и Херцеговина.

За да се добие прецизна пресметка, потребно е редовно да се ажурира апликацијата, бидејќи на тој начин се внесуваат најновите објавени каматни стапки.

Во откривањето на фалсификувани банкноти, оваа апликација функционира на тој начин што кога ќе го внесете серискиот број на банкнотата, добивате информација дали е фалсификат или оригинал.

Извор: bi.mk

Останато

Alibaba ја отвори својата прва платформа за е-трговија во Европа

Објавено

на

Кинескиот интернет гигант „Alibaba“ ја отвора првата Светската платформа за електронска трговија (eWTP) во Европа, соопштија светските агенции, повикувајќи се на кинеската новинска агенција „Ксинхуа“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Форум: прогресивниот данок лошо ќе влијае врз туризмот

Објавено

на

Растечкиот тренд во македонскиот туризам и неговиот потенцијал бараат соодветни стандарди, од квалитет на услугите, преку лиценци и категоризација на објектите, до регулирање на областа заради спречување на нелојалната конкуренција и севкупно подобрување на фактичката состојба. Ова беа темите на форумот „Стратешки развој на туризмот и ефектите на државната политика за негова поддршка” во Охрид што го организираа четирите стопански комори. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Одложување на прогресивниот данок за 5 години

Објавено

на

Бизнис заедницата и на јавната дебата во Собранието повтори дека е против Законот за прогреивен данок и даночната реформа на Финансии. Стопанството бара одлагање на реформата за пет години. За некои од ставките, како данок на банкарска камата, се бара да се одложат до влегувањето на Македонија во ЕУ. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange