Connect with us

Останато

Путин: Печатењето долари за покривање на буџетскиот дефицит на САД влијае на целата глобална економија

Објавено

на

„Печатењето на голема количина на американски долари за покривање на буџетскиот дефицит на САД влијае на целата светска економија”, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Според него, инфлацијата во САД надминала 5,0 проценти, додека проектираната стапка на инфлација се движи околу 2,0 проценти. САД веќе две години по ред прават буџет со дефицит од 15 проценти, пренесува агенцијата „ТАСС”.

„Значи, тие го покриваат овој дефицит за сметка на што? На сметка на емисијата на доларот. Од тука доаѓа инфлацијата“, рече Путин, отворајќи состанок за економски прашања, на кој присуствуваа највисоките руски финансиски, економски и монетарни претставници.

Тој додаде дека, се разбира, тоа целосно влијае на целата светска економија, имајќи ја предвид важноста на американската економија за целиот свет и улогата на доларот како најголема, најбарана резервна валута.

Путин ги повика учесниците на состанокот да се фокусираат на начинот на кој руската економија ќе ги надмине последиците од пандемијата на коронавирусот.

„Гледаме дека глобалното економско закрепнување генерално продолжува со прилично високи стапки, но овој процес е исто така поврзан со ризиците од инфлација“, додаде тој.

Останато

Летна школа за финансиска писменост за поголема финансиска независност и поголем општествено-економски развој

Објавено

на

Пријавувањето за учество на Летна школа за финансиска писменост за напредно ниво на финансиска писменост трае до недела (26.09.2021)! (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бизнисот со топлинска енергија оди во домашни раце – Адора инженеринг на јавна лицитација за 9,3 милиони евра го купи имотот на Топлификација АД во стечај

Објавено

на

Адора инженеринг по пат на јавна лицитација, за 9,3 милиони евра, ги купи Топланите Исток и Запад и најголемиот дел од останатиот имот на Топлификација АД, која е во стечај. Со оваа купопродажба успешно се завршува стечајната постапка на ова претпријатие и се отвара ново светло, поглавје во регулираниот бизнис со производство на топлинска енергија, кој што е од државно значење, односно директно влијае врз екологијата и целокупниот комфор на живеење на граѓаните во главниот град Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Извршниот директор на Тиго Фајнанс, Филип Димитровски, прогласен за еден 40 највлијателни и најуспешни бизнис лидери под 40 години во Југоисточна Европа

Објавено

на

Престижната меѓународна агенција „Business Elite Awards“, на специјална гала свеченост организирана во Истанбул, Турција, му го додели значајното „40 Under 40“ признание за бизнис лидер под 40 години на Филип Димитровски, извршен директор на финансиското друштво Тиго Фајнанс. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно