Connect with us

Останато

Просечната годишна инфлација во ЕУ е 7,6 отсто, а во еврозоната 8,3 отсто

Објавено

на

Европската комисија (ЕК) предвидува раст на економијата на Европската унија (ЕУ) оваа година од 2,7 проценти, додека за следната се предвидува пад до 1,5%.

Европската комисија во летната економска прогноза наведе дека просечната годишна инфлација годинава ќе достигне историски максимум од 7,6 проценти во еврозоната и 8,3 проценти во Европската унија, пред да се намали во следната година на четири или 4,6 отсто.

Комесарот за економија Паоло Џентилони, презентирајќи ја најновата економска прогноза за ЕУ ​​и еврозоната, истакна дека војната меѓу Русија и Украина продолжува да има негативно влијание врз економијата на Унијата, ставајќи ја на пат кон помал раст и повисока инфлација во споредба со претходната пролетна прогноза.

„Активностите на Москва го нарушуваат снабдувањето со енергија и жито, ги зголемуваат цените и ја ослабуваат довербата. Во Европа, моментумот на повторно отворање на нашите економии ќе го поддржи годишниот раст оваа година, но за следната година значително ја ревидиравме нашата прогноза. Се очекува рекордно високата инфлација да го достигне во втората половина на оваа година и постепено да се намалува во текот на следната година“, објасни Џентилони.

Тој предупреди дека развојот на војната во Украина, особено снабдувањето со гас во Европа, како и можноста за повторно интензивирање на пандемијата на коронавирусот, претставуваат ризик и за развојот на европската економија и за понатамошната инфлација.

Истовремено, во Брисел укажуваат дека неодамнешните надолни трендови на цените на нафтата и другите стоки би можеле да се засилат, што би довело до побрз пад на инфлацијата од моментално очекуваното.

Исто така, се додава дека, благодарение на силниот пазар на труд, приватната потрошувачка во Европа би можела да се покаже поотпорна на поскапувањата доколку домаќинствата користат повеќе од своите акумулирани заштеди.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно