Connect with us

Лични финансии

Променете ги навиките и почнете да штедите

Објавено

на

Сликата што ни ја дава статистиката за повисоки плати и ниска инфлација се замаглува ако се обидете да ја наполните кошничката во некоја од домашните продавници и супермаркети. Кога ќе се спореди фискалната сметка и она што сме го ставиле во торбата по пазарењето, неизбежно доаѓа прашањето „Каде ми отидоа парите?“.

Македонскиот животен стандард добива други димензии кога ќе се направи анализа за бројот на работниците што имаат примања под месечната просечна нето-плата од околу 24.000 денари. Речиси две третини од вкупниот број вработени примаат плата на границата на висината од потрошувачката кошничка, која изнесува околу 12.000 денари. Aко знаеме дека потрошувачката кошничка се однесува на четиричлено семејство, тогаш императив за секое семејство е да заштеди колку што е можно повеќе.

Во ова динамично и непредвидливо време, добро е да се најде и искористи секој можен начин да се заштеди. За да имате сè повеќе и повеќе, штедете по малку. Ќе се обидеме да ви го претставиме најпрактичниот и наједноставниот начин за штедење за вас, што сметам дека е доволно за почеток.

Скратете ги непотребните трошоци

Започнете со секојдневните трошоци додека сте на работа. Наместо да купувате и да нарачувате храна на работа, понесете го со себе оброкот кој сте го подготвиле од дома. Така ќе заштедите значителна сума на пари во текот на денот, а на крајот на месецот ќе го видите ефектот. Исто така, се помалку храна ќе остане за фрлање доколку се сè изеде на време.

Укинете ги претплатите и членарините

Во секојдневниот живот често делуваме импулсивно и се претплатуваме за одредени работи и активности кои често се случува потоа да не ги користиме, а секако претплатата или членарината си тече. Укинете ги сите претплати за работите кои не ги користите или членарините за активностите кои не ги посетувате, на пример, списанија и магазини или часови за странски јазик. Размислете дали е потребно да плаќате членарина во фитнес центарот доколку не сте редовен или воопшто и не го посетувате.

Направете список за пазарење

Пред да одите да пазарите, секогаш задолжително направете список во кој ќе ги напишете работите кои ви се неопходни и по кој сте тргнале да ги набавите. Во супермаркетот купете ги само тие работи кои се наоѓаат на вашиот список.

Доколку наидете на нешто непредвидено и неодоливо, не го купувајте, запишете го, но, за следниот пат кога ќе одите во продавница. Во меѓувреме размислете дали навистина тој производ ви е потребен. Доколку производот остане на списокот за наредниот пат кога ќе одите да купувате, тогаш купете го.

Но, докажано е дека доколку влезете во продавница без список, ќе потрошите повеќе пари отколку кога имате составено список. Притоа, покрај пари, ќе заштедите и време, купувајќи ги само производите на списокот, без да лутате бесцелно по рафтовите.

Пазарете во дисконти

Пазарете во дисконтни продавници кога треба да набавите повеќе работи. Навистина, на некој што има висока плата можеби не би му смениле ништо во месецот 1000 денари, но размислете како ќе се чувствувате ако некој ви подари 1.000 денари? Или ако добиете 1.000 денари на гребка? Не мора да посакувате да ви се случи истото, само треба малку да размислите што и каде купувате, и верувајте, ќе заштедите илјадарка (можеби и повеќе) секој месец.

Секако останува да се држите на списокот, во спротивно сè што ќе видите надвор од списокот ви изгледа поповолно до другите продавници и ви се чини дека ви е потребно. Така повторно се враќате на почеток на безпотребното трошење.

Купувајте на попуст или акција

Сте тргнале да пазарувате и на списокот сте запишале одреден продукт кој што ви е неопходен. Во маркетот производот ќе го најдете во амбалажа на различни брендови со различна цена. Побарајте го производот кој се наоѓа на одредена акција или попуст кој го дава маркетот. Верувајте, доколку го применувате овој совет, со сигурност ќе заштедите значителна сума на пари во текот на месецот.

 

Лични финансии

Што претставува каматно-каматниот ефект или попознат како сложена камата?

Објавено

на

Еден од најпознатите научници во историјата, Алберт Ајнштајн ја опишал сложената камата како “Осмо Светско чудо”. Тој додал дека оној кој го разбира овој ефект, заработува многу, тој што не го разбира, подоцна скапо го плаќа. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

БИЛ ГЕЈТС: Треба да си поставите 4 прашања за да го оцените квалитетот на вашиот живот

Објавено

на

Бил Гејтс има 63 години. Тој во целост се согласува со фактот дека воопшто не е истата личност која бше кога ја основаше компанијата “Microsoft”. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Како да се справите со негативно лице на работа

Објавено

на

Негативните луѓе на работа не се многу забавни. Да, сите имаме тешки времиња. Но, кога луѓето постојано се задржуваат во таа негативна енергија и се жалат постојано, а вие мора да бидете во нивна близина цел ден, тоа може да ве излуди.

Најлошо од сè е тоа што, доколку не сте внимателни, негативните луѓе можат и вас да ве претвораат во негативна личност.

Што треба да направите? Па, доколку сте соработник на таа личност, вашата работа не е да ги поправате цело време, туку да се справите со нив.

Тренерот и предавач по комуникации Бренда Бејли-Хјуз дава три стратегии како да се биде позитивен на работа преку нејзината програма за учење на LinkedIn.

Три стратегии за справување со негативното лице на работа

Според програмата на Бренда наведените три стратегии за справување со негативен колега, се во опаѓачки редослед, што значи дека прво треба да се примени првата стратегија, доколку таа не функционира, тогаш втората. Секако, доколку не функционираат првите две, тогаш се применува последната трета стратегија.

    1. Практикувајте емпатија.

Повеќето луѓе кои се жалат дека не сакаат да ги поправат проблемите, сакаат да бидат сослушани. Со нивно сочувство и емпатија, тие ќе го ценат тоа – и потенцијално ќе го подобруваатсвоето расположение.

“Емпатијата не решава, таа поврзува”, рече Бејли-Хјуз.

    2. Држете дистанца (растојание) од негативецот.

Пробавте да бидете сочувствителни, но лицето сеуште останува негативно. Што треба да направите?

Држете растојание од личноста. Работете во конференциска сала, наместо на вашата работна маса, доколку негативната личност седи блиску до вас. Носете слушалки и релаксирајте се со музика. Ако негативецот разговара со вас, само насмевнете се, кимнете со главата и не кажувајте ништо.

“Ние заслужуваме да бидеме среќни и кога другите се обидуваат да ја украдат среќата од нас, малку оддалеченост е добредојдена”, рече Бејли-Хјуз.

  3. И за крај, пренасочување.

Ако емпатијата не ја спречи негативноста и доколку не можете да се извлечете од нив од која било причина, време е да се обидете да ја пренасочите нивната негативност.

Значи, ако се жалат на тоа како изгубиле договор, пренасочете ги со тоа што ќе ги предизвикате со прашањето како планираат да добијат нов договор. Или, замолете ги да набројат три добри работи што им се случиле тој ден.

Не ги повикувајте да бидат негативни доколку сте им соработник – тоа најверојатно ќе го влоши нивното и онака лошо расположение. Наместо тоа, сторете се да го пренасочите разговорот кон нешто позитивно.

Барате да станете подобар комуникатор на работа? Погледнете го курсот за учење поврзан со LinkedIn, Совети за комуникација неделно.

Често сте се соочувале, се соочувате и ќе се соочите со вакви негативни личности на работното место. Овие совети на Бренда Бејли-Хјуз ќе би помогнат ваквите непријатни ситуации полесно и поедноставно да ги пребродите, а негативните лица да ги извлечете од летаргијата и да ги внесете во позитивизам и да извлечете насмевка на нивните лица.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange