Connect with us

Останато

Продолжува падот на просечната плата – во април Македонците земале 25.830 денари, што е за 600 денари помалку во однос на март

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април годинава изнесувала 25.830 денари и споредено со просечната нето-плата во април минатата година е зголемена за 4,2 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Зголемувањето се должи, пред сѐ, на повисоката просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Образование (12 проценти), Други услужни дејности (6,9  проценти) и Дејности на здравствена и социјална заштита (6,4  проценти).

Сепак, просечната нето-плата во април бележи намалување во однос на претходниот месец март во износ од 600 денари.

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна за девет проценти, Стручни, научни и технички дејности  за 6,9 проценти и Транспорт и складирање за 6,6 проценти.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во април годинава, изнесува 38.567 денари.

Останато

Макрадули: Загубите од досегашното неработење на платниот промет се големи

Објавено

на

Покрај пандемијата на вирусот Ковид-19 на Пошта на Северна Македонија минатата година и се случи и стечајот на Еуростандард банка што од 12 август сериозно придонесе за негативниот финансиски тренд на компанијата и генерирање сериозни загуби, посочи денеска генералниот директор на Поштата, Јани Макрадули. (more…)

Продолжи со читање

Останато

БДП на САД се намали за 2,4 проценти во последниот четврти квартал од 2020 година

Објавено

на

Американската економија се намали за 2,4 проценти во четвртиот последен квартал од 2020 година, објави во четвртокот Министерството за трговија, што е малку подобро од проценката во јануари за падот на активноста од 2,5 проценти во однос на истиот период од претходната година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Средба Бесими – Вархеи: Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан ќе го трансформира регионот и ќе овозможи побрз економски раст

Објавено

на

Планот за опоравување од кризата предизвикана од ковид-19 и забрзан економски раст, Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан и планот за Заеднички регионален пазар, а чија реализација ќе го трансформира регионот, што ќе води кон посовремени, позелени и подигитални економии како и подобра поврзаност со единствениот пазар на ЕУ, беа тема на дискусија на средбата во Брисел помеѓу министерот за финансии, Фатмир Бесими и комесарот за соседски политики и преговори за проширување на ЕУ, Оливер Вархеи. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно