Connect with us

Останато

Продолжуваат маките на Android со банкарски малвер

Објавено

на

Google отстрани од Play Store нови 36 апликации кои биле заразени со малициозен софтвер наменет за кражба на податоци за злоупотреба на банкарски сметки.

Според истражувањето на Lookout и Promon активен бил нов вирус кој прави неколку вида на злоупотреби на смартфонот со тоа што се маскира како легитимна апликација. Потоа презема контрола над мултитаскингот и во позадина ги извршува сите операции под назив на друга веќе доверлива апликација.

Секако за овој малвер да се активира потребна е согласност од страна на корисникот, но со оглед на тоа колку добро е маскиран дури и напредни корисници не би биле воопшто сомничави дека се работи за потенцијална опасност.

Проблемите ги предизвикал вирусот BankBot кој е активен од 2017 година и постојано се обидува да се инфилтрира во PlayStore токму користејќи ја функцијата за мултитаскинг TaskAffinity.

Токму оваа слабост треба да биде надмината во следната безбедноста надградба на Google, па затоа штом добиете известување на вашиот смартфон веднаш треба да ја инсталирате за да бидете сигурни.

Останато

ТРИФУН КОСТОВСКИ: Имавме потенцијален инвеститор што сакаше да ја преземе банката, но Народна банка не дозволи…

Објавено

на

На денешната прес конференција бизнисменот Трифун Костовски со неговиот син Коста ја обвинија Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката за нејзиното пропаѓање. (more…)

Продолжи со читање

Останато

УЈП: Корисниците на МОЈДДВ кои имаат трансакциска сметка на Еуростандард банка да извршат промена

Објавено

на

Управата за јавни приходи апелира до граѓаните кои во апликацијата МојДДВ имаат внесено трансакциска сметка од Еуростандард Банка, да извршат промена со внесување на валидна трансaкциска сметка, со цел исплата на средства од поврат на ДДВ за физички лица.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Рустеми: „АД Пошта” ја стопираше услугата платен промет, откако ѝ е одземена дозволата на Еуростандард банка

Објавено

на

Генералниот директор на АД Пошта Северна Македонија, Ејуп Рустеми на прес-конференција одржана по повод одземањето на дозволата за работа на Еуростандард банка АД Скопје со која Македонската пошта имаше договор за извршување на услугата платен промет, изјави дека платниот промет што се врши преку АД Пошта Северна Македонија е стопиран и ќе се активира кога ќе биде потпишан договор со друга банка во законска процедура. (more…)

Продолжи со читање

Популарно