Connect with us

Останато

Продолжен викенд и работна недела од само 4 дена станува реалност во Шпанија!?

Објавено

на

Шпанија наскоро треба да го започне пробниот период од предложената четиридневна работна недела од страна на партијата „Más País”, и ако тестирањето помине како што треба и идејата е целосно прифатена, Шпанија може да стане прва земја во светот што ќе спроведе ваков систем на работа.

Тестирањето на овој пилот проект ќе започне на есен, ќе трае три години и во него ќе бидат вложени 50 милиони евра за да се овозможи тестирањето да помине со минимален ризик, пишува „The Guardian“.

„Со четиридневната работна недела (32 работни часа) започнуваме со вистинската дебата за нашето време. Тоа е идеја чие време дојде”, напиша Ињиго Ерехон од „Más País” на својот Твитер профил.

Партијата „Más País” се надева дека наскоро ќе ги види резултатите постигнати од шпанската компанија „Del Sol” низ целата земја, чии работници веќе извесно време работат само четири дена во неделата.

„Јасно е дека начинот на работа ги прави луѓето стресни, прекумерната работа ги заморува и сето тоа остава големи последици врз менталното здравје. Четиридневна недела би била добра за економијата, за работниците и за животната средина“, наведуваат од партијата.

Останато

Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Хрватска во јули пораснаа 12,3 проценти во однос на истиот месец минатата година, што претставува највисока стапка на инфлација откако Државниот завод за статистика (ДЗС) ги евидентира податоците. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими за МИА: И да не отворевме дебата за даночните реформи, има закони кои стапуваат во сила од 1 јануари

Објавено

на

И да не ја отворевме дебатата за даночните реформи, има законски решенија кои стапуваат во сила од 1 јануари 2023 година, како што се за оданочувањето на приходите над милион денари годишно и оданочувањето на каматите на депозитите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЗА НИВ НЕМА КРИЗА – Словенечкиот БДП скокна за 8,2 проценти во вториот квартал

Објавено

на

Според податоците на Националното биро за статистика на Словенија (Сурс) обемот на бруто домашниот производ на Словенија во вториот квартал од годинава се зголеми за 8,2 проценти на годишна основа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно