Connect with us

Криптовалути

Продадена слика на Ворхол за 950 биткоини

Објавено

на

Лондонска галерија одржа криптовалутна аукција, на која беше продадена првата слика дело на Енди Ворхол „14 мали електрични столчиња“. Уметничкото дело беше купено во делови преку платформата „Maecenas“.

Првата светска аукција на криптовалути се одржа на 20-ти јуни. Учесниците имаа можност да купат дел од работата на Ворхол од 1980-та година.

На аукцијата се реализираше 49% од сопственоста. Ова значи дека купувачите не ја добиле целата работа, туку само дел од неа.

49 проценти од сликата беше проценета на 5,6 милиони долари или 950 биткоини, соопшти „Dazed“.

Секој може да стане сопственик на Ворхол, вели блогот на страницата на „Maecenas“. Целта на аукцијата е да се прогласи за демократизација на пристапот до ремек-дела од светската уметност.

Настанот беше организиран од „Dadiani Syndicate“, првата Британска Уметничка галерија, која прифаќа криптовалути како средство за плаќање.

Купување на дел од сликата „14 мали електрични столици“ беше можно преку криптовалутите биткоин, етериум или „Maecenas“. Набавката е легализирана со паметем договор со „Ethereum“ и криптографски потпис.

Според зборовите на извршниот директор на „Maecenas“, Марчело Гарсија Касила, делото на Ворхол е првото уметничко дело што се продава со „блокчејн“ технологија.

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange