Connect with us

Останато

Програмерите и вработените во стручните и научни дејности со највисоки плати

Објавено

на

Вработените во компаниите кои се занимаваат со компјутерско програмирање, стручните и научни дејности, фармацијата, воздухопловниот транспорт и финансиската дејност и во октомври ги имаа највисоките плати, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Според овие податоци, во октомври просечната плата била 29.145 денари или е зголемена за 4,5 проценти во однос на истиот месец лани.

Програмерите во октомври просечно заработувале по 73.540 денари месечно, што е за 8,4% повеќе од просекот во октомври лани. Вработените во стручните и научни дејности заработувале по 49.352 денари, зголемување за 19,3%, фармација-производство – 47.933 денари или + 1,7%. Во воздухопловниот транспорт во октомври просечната плата била 45.656 денари или зголемување за 8,4% во однос на октомври лани и во финансиската дејност во октомври просечната плата била 44.995 денари или помали плати за 2,3% во однос на октомври 2020 година.

Останато

Користењето на вештачка интелигенција е секојдневие во работењето на ИутеКредит

Објавено

на

Креирањето на исклучително корисничко искуство на нашите клиенти е мисијата на Иуте Кредит. Како напредна финтек компанија користиме напредни технологии во секојдневното работење особено при услужувањето на клиентите. Нашата мобилна апликација Мој Иуте (MyIute), достапна и преку нашата веб страна, овозможува целосно самоопслужување, независност и дискреција. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Дури 40% онлајн продавници во ЕУ користат манипулативни техники

Објавено

на

Од 399 онлајн продавници кои властите на Европската унија ги контролираа во претходниот период, дури 148 учествуваат во манипулативен бизнис, соопшти Европската комисија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно