Connect with us

Останато

Програмата “БизСпарк” за поддршка на ИТ стартапи

Објавено

на

Сеавус Инкубатор во соработка со Мајкрософт Македонија денеска во просториите на инкубаторот ќе ја промовираат програмата “БизСпарк” која ќе овозможи бесплатни лиценци за ИТ стартапи.

– “БизСпарк” програмата има за цел технолошки да им помогне на стартапите за да може да ги остварат своите цели во најкраток период, и да ги поврзе со Сеавус Инкубатор и Стартап Македонија кои ќе им помогнат во растот, а со тоа ќе се стимулира и иновативен локален еко-систем, соопшти Сеавус Инкубатор.

 

Програмата која е започната на глобално ниво пред неколку години, од оваа година е достапна и за македонските стартапи, кои можат да добијат бесплатни лиценци од Мајкрософт.

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно