Connect with us

Останато

Прогласување на најдобрите зелени бизниси

Објавено

на

Во Скопје денеска во организација на здружението за социјални иновации „Арно“ ќе бидат прогласени победниците на конкурсот за зелени бизнис идеи.

На настанот, 11-те финалисти ќе ги претстават своите бизнис идеи, а победниците ќе се натпреваруваат на регионален натпревар во Маврово од 18 до 21 јули каде ќе се борат за парични награди од 10.000 долари.

Регионалниот конкурс се одржува од 2012 година, а во 2015 година за првпат имаше победник од Македонија. Во 2016 исто така имаше македонска победничка зелена идеја, а во 2017 година дури две победнички зелени идеи.

Останато

Нов повик од ФИТР за старт-ап и спин-оф компании

Објавено

на

Заинтересираните од денеска, па во наредните 50 дена ќе можат да аплицираат во Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за добивање средства од првиот јавен повик за старт-ап и спин-оф компании во вкупен износ од еден милион евра што се реализира во соработка со Светска банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува 24 210 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2018, изнесува 24 210 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во август 2018 година, во однос на август 2017 година, изнесува 105.7. 
(more…)

Продолжи со читање

Останато

Во среда стартуваат најголемите бизнис саеми: Градежништво и Технома 2018

Објавено

на

Во рамките на саемската трилогија која се случува есенва на нова локација, комплекс ВИП Арена Борис Трајковски се случуваат и двата најголеми бизнис саеми, 15. издание на Саем на Градежништво заедно со осмиот по ред RealExpo (саем на недвижности), како и 44. издание на Технома, саемот кој ги собира движечките компании од областа на металургија, електроника, енергетика, неметали, градежништво, обезбедување и заштита. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange