Connect with us

Лични финансии

Причините зошто е тешко да штедиме пари

Објавено

на

Иако Американците технички прават подобра работа за заштеда сега отколку во изминатите години, повеќето од нас сеуште имаат многу фаќање. Всушност, околу 57% од возрасните од САД допрва треба да акумулираат 1.000 долари на штедна книшка, додека 39% воопшто немаат пари. Доколку допрва треба да наплатите респектабилна сума на заштеди, има добри шанси да обвинит еден од следните фактори.

  1. Немате буџет.

Само 41% од домакинствата имаат ставка штедење во нивниот буџет. За да почнете да штедите, мора тоа да го испланирате и да го имате на ум секој ден

2. Купувате скапи добра.

Шопингот е слабост на секој од нас. Нема ништо лошо да ја подновите гардеробата, да купуте некаков нов уред или некое добро кое ви е потребно дома. Меѓутоа, ако тоа купување е направено со кредитна картичка значи дека живеете на повисока нога од тоа што можете да си го дозволите.

3. Имате големи долгови.

Голговите се најголемиот непријател на штедењето. Сумата која сакате да ја заштедите во месецот, најверојатно ќе оди на враќање на долговите. Најчести долгови се кредити за стан или автомобили. Речиси 31% од жителите во САД и ЕУ имаат автомобилски кредит.

4. Мислите дека сте имуни на итни ситуации.

Расипан автомобил, појака настинка и пукната цевка. На секој може да му се случи и тоа е многу нормална појава. Овие се базичните итни ситуации. Што правиме доколку се случи нешто посериозно?

Без оглед на тоа зошто не сте биле во можност да заштедите пари на време, клучот е да ја утврдите причината и да работите на нејзино надминување. Колку побрзо го направите тоа, толку порано ќе се чувствувате подобро за вашите финансии.

Лични финансии

Кредитна картичка – дар или проклетство?

Објавено

на

Кога работите да ја изградите или обновите вашата кредитна историја, како користите кредитна картичк е најважно пред сè. Важно е да го користите кредитот на вистинскиот начин да се изгради и одржува добар кредитен рејтинг. За жал, кредитни картички не доаѓаат со прирачник што ви кажува како да ги користите одговорно. Можеби веќесте научиле на потешкиот начин за опустошувачките ефекти од злоупотребата на кредитот, но никогаш не е предоцна да се започне одново. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали и колку вештачката интелигенција ќе ги промени финансиските услуги?

Објавено

на

Ако прашате кој било технолошки фан да ги наведе омилените иновации, голема е веројатно дека на врвот на листата да се најде вештачка интелигенција (Artificial Intelligence). (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Како да си ги платите сметките како Freelancer?

Објавено

на

Постојат многу одлични работи за freelance живот. Ти си свој шеф, имаш флексибилен распоред, и не мора да седиш со часови на состаноци кои би можеле да бидат покриени во брза е-пошта. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange