Connect with us

Останато

Притворени извршителите на оружени грабежи во Шпаркасе и Халк Банка

Објавено

на

Расчистени се два случаја на грабежи на банки во Скопје и во Гостивар, информира директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски на денешната прес-конференција.

Првиот случај е од 28 февруари, во скопската експозитура на Шпаркасе банка во ТЦ „Буњаковец“, а вториот од 2 март во експозитурата на Халк банка во Гостивар.

Во првиот случај од 28 февруари, околу 10 часот беше извршено разбојништво во експозитурата на Шпаркасе банка, при што непознати сторители одзедоа 7.990 евра и 490.000 денари. По презмените истражни мерки и собраните докази констатирано е дека во овој случај биле инволвирани три лица од Скопје, инаку познати сторители на имотни деликти“, рече Велковски.

Завчерашното разбојништво во Халк банка е извршено во 12 часот од непознат сторител вооружен со пиштол, со качулка на главата и шал на лицето со закана од вработените одзел околу два милиони денари. Се работи со осомниченото лице.

По преземните мерки и анализи и материјалните докази констатирано е дека се работи за 37-годишниот А.Б. од село Неготино, Гостиварско. Лицето е приведено и со целокупниот докумнетиран материјал и кривичнатаб пријава е предадено на надлежен јавен обвинител“, рече Велковски.

Извор: Либертас

 

Останато

Во Солун Самит за перспективата и соработката на Западен Балкан

Објавено

на

Во организација на Федерацијата на индустрии од Северна Грција, денес и утре во Солун ќе се одржи третиот „Thessaloniki summit“, кој оваа година е под наслов „Европската перспектива, поврзаноста, индустрискиот развој и соработката на Западен Балкан“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Пад на вредноста на фунатата и акциите на Лондонската берза по серија оставки во Британската Влада

Објавено

на

Вредноста на фунтата утрово на Лондонската берза е намалена за повеќе од 1,0% во однос на доларот и еврото, а цените на акциите се намалуваат по информациите за оставки на британски министри поради нацрт-договорот за Брегзит. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Легард: Централните Банки треба да размислат за издавање дигитални валути

Објавено

на

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард, рече дека централните банки ширум светот треба да размислат за издавање дигитална валута. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange