Connect with us

Останато

Притворени извршителите на оружени грабежи во Шпаркасе и Халк Банка

Објавено

на

Расчистени се два случаја на грабежи на банки во Скопје и во Гостивар, информира директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски на денешната прес-конференција.

Првиот случај е од 28 февруари, во скопската експозитура на Шпаркасе банка во ТЦ „Буњаковец“, а вториот од 2 март во експозитурата на Халк банка во Гостивар.

Во првиот случај од 28 февруари, околу 10 часот беше извршено разбојништво во експозитурата на Шпаркасе банка, при што непознати сторители одзедоа 7.990 евра и 490.000 денари. По презмените истражни мерки и собраните докази констатирано е дека во овој случај биле инволвирани три лица од Скопје, инаку познати сторители на имотни деликти“, рече Велковски.

Завчерашното разбојништво во Халк банка е извршено во 12 часот од непознат сторител вооружен со пиштол, со качулка на главата и шал на лицето со закана од вработените одзел околу два милиони денари. Се работи со осомниченото лице.

По преземните мерки и анализи и материјалните докази констатирано е дека се работи за 37-годишниот А.Б. од село Неготино, Гостиварско. Лицето е приведено и со целокупниот докумнетиран материјал и кривичнатаб пријава е предадено на надлежен јавен обвинител“, рече Велковски.

Извор: Либертас

 

Останато

Со новите измени на законот за банки, царината ќе има увид во банкарските сметки на граѓаните

Објавено

на

Банкарските сметки на граѓаните нема повеќе да бидат банкарска тајна за Управата за јавни приходи и за Царинската управа. Владата го менува Законот за банки со што УЈП ќе добие слободен пристап до документите, трансакциите и депозитите на граѓаните во секое време. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Криптовалутите пред колапс – уште една земја ја забрани нивната употреба!

Објавено

на

Централната банка на Иран официјално забрани упортреба на криптовалути во финансиските трансакции со цел да спречи кривични дела, како што се перење на пари и финансирање на тероризам. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Дали е ова најдоброто CV кое сте го виделе?

Објавено

на

Пејџ решила да аплицира за работата која ја сака, но бидејќи креирањето кратка биографија и мотивациско писмо знаат да бидат досадни, таа решила на креативен начин да ги прикаже своите квалитети. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange